Haberler

Metin Erksan Hayatını Kaybetti

Abone Ol

'Susuz Yaz', 'Sevmek Zamanı', 'Yılanların Öcü' gibi unutulmaz filmlerine imza atan Metin Erksan, aramızdan ayrıldı.

Türk sinemasının auteur yönetmenlerinden Metin Erksan dün akşam saatlerinde 83 yaşında hayata veda etti.

'Susuz Yaz', 'Sevmek Zamanı', 'Acı Hayat', 'Kuyu', 'Yılanların Öcü' gibi unutulmaz filmlere imza atan Metin Erksan, böbrek yetmezliği teşhisiyle 10 gün önce kaldırıldığı Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

"Aşık Veysel'in Hayatı" filmi, sansür heyetince buğdayların boyunun yeterince uzun olmadığı gerekçesiyle sansürlenen, "Susuz Yaz"la Berlin Film Festivali'nde Türkiye'ye ilk Altın Ayı'yı kazandıran ve "Sevmek Zamanı" ile Türk sinemasına bambaşka bir aşk kavramı getiren Erksan için pazartesi günü devlet töreni düzenlenecek.

Ezel Akay (yönetmen): Pazar günü onu hastanede ziyaret etmeyi aklımdan geçiriyordum ki... Çok çok üzgünüm. Sinema dünyasından tatlı söhbetlerinin olduğu birkaç isimden biriydim, en azından ben böyle hissetmiştim. Türkiye sinema tarihinin sansürle başı en çok belaya girmiş yönetmenlerinden biriydi. Hepimizin katılacağı nedenlerle Türk sinemasına gerçek bir kızgınlıkla bakıyordu. Sinemamızın sakalet içinde olduğunu düşünüyordu. Çok çekmek istediği filmleri çekemeden öldü malesef. Benim de içimde ukte kaldı. Bir filminin yapımcılığını üstleneyim istiyordum, kendisi de ikna olmuştu. Gerçek bir entelektüel sinemacıyı kaybettik.

Onur Ünlü (yönetmen): Sinema denince o aklıma geliyordu. Umarım hiçbir filmimi izlememiştir. Ruhu şad olsun.

Pertevniyal Lisesi mezunu Erksan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi bölümünü bitirdi. 1947'den başlayarak çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. 1952'de senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yazdığı "Karanlık Dünya, Aşık Veysel'in Hayatı" filmiyle yönetmenliğe başladı. Dünya Havacıları Türkiye'de (1958), Büyük Menderes Vadisi (1959) adlı iki belgesel film yaptı.

Edebiyat uyarlamalarına yönelerek kırsal kesim insanlarının sorunlarını işlediği filmlerle başarı kazandı. "Susuz Yaz", 1964 Berlin Film Şenliği'nde Altın Ayı Büyük Ödülü'nü, "Yılanların Öcü" (1962),1966 Kartaca Film Şenliğinde birincilik ödülünü kazandı. "Kuyu" filmi (1968) 1. Adana Film Şenliği'nde birinci oldu.

Halit Refiğ ile birlikte Ulusal Sinema anlayışının savuncusu olan Erksan, yeni kuşak yönetmenlere fikir babalığı yapmayı ise ölene kadar sürdürdü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Yılanların Öcü Emek Sineması Metin Erksan Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

BİM aktüel ürünler kataloğu - 10 Aralık indirimleri ve fırsatları: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? Dün gece deprem oldu mu? 10 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Gönül Dağı 118. bölüm fragmanı izle! Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm fragmanı izle! Resmi Gazete Atama Kararları! Bugünün (10 Aralık) kararları neler? 2724 sayılı Resmi Gazete yeni düzenleme! Bursa'da Deprem mi oldu? Bursa'da nerede, kaç büyüklüğünde deprem oldu? PSG - Nantes maçı ne zaman? PSG - Nantes maçı hangi kanalda, saat kaçta? Açıköğretim sınavlarında kalem veriliyor mu 2023? Açıköğretim sınavlarında kalem, silgi, su, kalemtraş verilecek mi? AÖF sınavında kalem veriliyor mu? AÖF sınavında silgi, su, verilecek mi? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (9 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Saffet Sancaklı istifa mı etti? MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı neden istifa etti, sebebi ne? Yılbaşında okullar tatil mi? Yılbaşında okullar resmi tatil mi, değil mi? Yunan adaları 7 günlük kapı vizesi ne kadar, kaç TL? Yunan adaları kapı vizesi ücreti belli oldu mu? Süper Lig maçları nereden izlenir? Trendyol Süper Lig maçları hangi platformda yayınlanıyor? Keçiören Belediyesi hangi parti? Keçiören Belediye başkanı hangi partiden seçildi? Keçiören Belediye başkanı kimdir? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı hangi kanalda, saat kaçta? Pınar Karşıyaka - Galatasaray Basket maçı ne zaman?
title