Haberler

Kurum maden faciasıyla ilgili suçlamalara yanıt verdi: ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?

Güncelleme:

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum, Çevre Bakanı olduğu dönemde facianın yaşandığı İliç'teki madeni işleten Anagold firmasına ÇED olumlu raporu verilmesiyle ilgili eleştirilere ilk kez yanıt verdi. Kurum, "Faaliyet iznini biz vermiyoruz. Şimdi oraya siz ÇED verdiğiniz için burası kaydı diyorlar ÇED raporu ile toprak kaymasının ne ilgisi var?" dedi.

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan adayı Murat Kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olduğu dönemde Erzincan'ın İliç ilçesinde Anagold firmasına ait Çöpler Altın Madeni'ne Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu raporu verilmesiyle ilgili eleştirilere, "Faaliyet iznini biz vermiyoruz. ÇED raporuyla, toprak kaymasının ne alakası var?" yanıtını verdi.

"ÇEVRE BAKANLIĞI FİRMALARIN FAALİYETLERİNE ÇEVREYE ZARARI VAR MI YOK MU ONA BAKAR"

Murat Kurum, Neler Oluyor Hayatta programında açıklamalarda bulundu. İliç'teki maden faciası sonrası kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt veren Kurum, şunları söyledi; "İliç'teki kaza sonrasında dönemin çevre bakanı ÇED raporu verdi, bundan oldu diyorlar. Çevre bakanlığı çevre faaliyetini, çevreye olan etkisi var mı yok mu buna bakar. Her şey kuralına göre olur bozan varsa da gereği yapılır. Bakanlık bu işletmenin sorunu var mı yok mu buna bakar. Faaliyet izni veremez. 135 kez denetlemişiz, ve bu iletmeyi de kapatmışız 3 ay.

"HALKALI'DA SEL BASTI, SEN ÖLDÜRDÜN MÜ DİYECEĞİZ?"

2008'den beri ÇED'i var buranın. Birim artırmak istiyorum demiş, sorun olup olmadığının bildirilmesini istemiş. 21 kuruldan görüş aldık ve şu tedbirleri alırsanız çevresel açıdan sorunu yoktur demişiz. İlgili bakanlıktan da faaliyet izni almış. Şimdi oraya siz ÇED verdiğiniz için burası kaydı diyorlar ÇED raporu ile toprak kaymasının ne ilgisi var? Metrobüsler bozuluyor, otobüsler yanıyor neden görevinizi yapmıyorsunuz diye sormak lazım o zaman. Halkalı'da sel bastı, Başakşehir'de sel oldu. Sen öldürdün mü diyeceğiz, böyle bir şey olabilir mi?"

"TAKSİ SORUNUNDA BİR İRADE ORTAYA KONULMUŞ DEĞİL"

İstanbul'daki taksi sorunu ile ilgili de konuşan Kurum, "Bir irade ortaya konulmuş değil" dedi. Göreve gelmesi durumunda bazı düzenlemeler hayata geçireceklerini söyleyen Kurum, şu ifadeleri kullandı; "Taksi sorununda da bir irade ortaya konulmuş değil. Merkezi taksi sistemini hayata geçirelim istiyoruz. Durakların bile uygulaması var. Tek çatı altında toplamalıyız. Hangi taksiyi istediğimiz, arabanın durumuna kadar dijitalden bunu çağırabileceksiniz. İstanbul taksisi marka haline gelecek. Yurt dışına gittiğinizde şehrin turizm elçileridir taksiler. Önce merkezi taksi uygulamasında hepsini birleştireceğiz. Bilimsel verilerle nerede nasıl ihtiyaç var taksi plakası ihalesine çıkacağız. Plaka sayısını artıracağız. Vatandaşın beklentisi hizmet. Taksicinin de güvenliği söz konusu.

"MEVCUT YÖNETİM KENDİSİ TAKSİCİLİK YAPMAK İSTİYOR"

İnsanları karşı karşıya getirmeye gerek yok. Sonuçta masanın etrafında doğruyu ortaya koyacağız. Mevcut yönetim kendisi taksicilik yapmak istiyor. Kanun diyor ki yönetim taksicilik yapamaz diyor. 8+1'ler de rahatsız şimdi. Tek bir doğruyu uygulayacak süreci işleteceğiz. Önüne gelen de taksici olamayacak. Taksi durakları İstanbul ruhuna uygun yenilenecek. Havalimanına 18 milyon turist geliyor, bu kişiler taksiye biniyor. Taksici ile iletişim kursa, 1 gün daha fazla kalsa şehrin istihdamı ve ekonomisi hareketlenir. Denetim ve ödül yöntemi getireceğiz. Yanlış bir şey olduğunda hemen yazacak vatandaş. Trafikten mene kadar ceza olacak. Taksicilerimizin can güvenliği için taleplerine yönelik adımları atacağız."

"650 BİN KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ HEDEFLİYORUZ"

Kurum, ayrıca 10 başlıkta projeler hazırladıklarını söyledi. Olası İstanbul depremi ile ilgili de konuşan Kurum, 650 bin konutun dönüşümünü hedeflediklerini söyledi.

Erdem Aksoy
Haberler.com - Güncel

Murat Kurum İstanbul İliç Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Milli Bayramlar: Milli Bayramlarımız nelerdir? Milli bayramlarımız kaç tanedir, hangileridir? Milli bayramların isimleri ve tarihleri! Hal Ekleri nelerdir? İsmin hal ekleri nelerdir? Hal ekleri cümle içerisinde örnekler ve konu anlatımı! Kaç tane hal eki var? Hacet duası okunuşu! Hacet namazı duası nasıl okunur? Hacet duası nasıl yapılır? Hacet duası Arapça ve Türkçe yazılışı! Galatasaray'ın kaç şampiyonluğu var? Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu? Cleveland Cavaliers Orlando Magic NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! New York Knicks Philadelphia 76ers NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 23 Nisan Basketbol NBA CANLI İZLE! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 23 Nisan AFAD ve Kandilli deprem listesi! 23 Nisan Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 23 Nisan Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu kimdir, mesleği ne? 4. eleme adayı kim oldu? Survivor haftanın eleme adayları ki potada kimler var 23 Nisan Salı? Kalkınma Yolu Projesi nedir, nereden geçiyor? Sivasspor'un penaltısı doğru mu? Hakem yorumları ne diyor? (Sivasspor - Fenerbahçe) Derin Futbol ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?????? 23 Nisan 2024 Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 23 Nisan İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi!
500

Yorumlar (12)

Mustafa 54:

İstanbul'u unutsun , konuştukça batıyor

170
26
yanıtYanıtla
Tutankamon Hoca:

FıraT nehrinin dibine siyanürlü havuz yapacaksın siuanürlü toprakları nehre yakın bir alanda biriktireceksin sonrada bizim haberimiz yoktu diyeceksin . buna akil adam kadir inanır ancak

yanıt106
yanıt11
Merdan:

Ced raporu ile ne alakası var efendim, sen imzayı attın gitti, haklısın.

yanıt55
yanıt1
Metin Demir:

Biri buna çed raporunu ne olduğunu anlatsın toprak kaymasının siyanürden kaynaklı olduğunu anlatsın

133
14
yanıtYanıtla
Temel Temel:

EYYY Kurum Siyanürden daha tehlikeli ne var çevre için. dünyada kaç ülke kaldı siyanür ile altın çıkartan. İnsanların aklı ile dalga geçmeyin. Birde Deprem bölgesi Fay hattı üzerinde izin imzalıyorsunuz. Daha ne olacak

110
6
yanıtYanıtla
Mehmet Vatandaş:

badem bıyıklarını seveyim yeme bizi, toprak kayması hemde bu boyuttaki bir kayma bir çevre sorunu değil mi? dereler nehirler çevre etkilenmedi mi veya etkilenmez mi siz çed raporunda bu ihtimalleri değerlendirmeyip neyi göz önünde bulundurdunuz???

101
6
yanıtYanıtla
Doğuş:

Yahu size harakiri yapın demiyoruz böyle durumlarda sorumlu olduğunuz hatalardan devlet kurumlarından istifa edin bari

81
4
yanıtYanıtla
ahmet zengin:

beyefendi siz bu dediklerinizi inandınız mı şimdi ?

57
2
yanıtYanıtla
CahillikBasaBela:

Zaten memlekette olan hiç bir olayın hiç bir sorunun sikintinin sizin ile ve sizlerin ile uzaktan yakından hiç bir alakası yok ( çaymı içsekki )

54
1
yanıtYanıtla
Hasan Paşa:

Haberleriniz imamoğlundan Bayadır destek aldığınızı gösteriyor. Takipçiyi enayi yerine koymeyın

0
30
yanıtYanıtla
Tüm 12 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title