Haber : Kilise İçin 2 Bin İmza - Haberler

Haberi Paylaş

Kilise İçin 2 Bin İmza

Kilise İçin 2 Bin İmza

Bodrum'da Ortodoks Kilisesi Aya Nikola'nın aslına uygun olarak yeniden restore edilerek açılması için toplanan iki bin imza, Bakan Ertuğrul Günay'a iletilmesi için Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon'a teslim edildi.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, halen halk eğitim merkezi olarak kullanılan Ortodoks Kilisesi Aya Nikola'nın aslına uygun olarak yeniden restore edilerek ibadete ve kültür turizmine açılması için toplanan iki bin imza, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'a iletilemesi için Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon'a teslim edildi.

İmzaları Başkan Kocadon'a teslim etmeden önce, belediye meydanında Kilise Kararına Destek Girişimi üyeleri adına açıklama yapan Güngör Sezgün, 'Çarşı Mahallesi Cumhuriyet Caddesi'ndeki Barış Meydanı'ndaki Aya Nikola Kilisesi, 1965 yılından bu yana halk eğitim merkezi olarak kullanılıyor. Bodrum'un en işlek caddesindeki bu tarihi ve kültürel mirasın eski haline kavuşturulması ilçemize büyük bir değer kazandıracağı inancını taşıyoruz' dedi.

İstanköy göçmenlerinden Bodrum-Kos Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Güler Birol, ilçe tarihinin en önemli yapılardan biri olan kilisenin aslına uygun olarak yeniden restore edilerek ibadete ve kültür turizmine açılması, iki ülke ilişkilerini daha geliştireceğini savundu.

İmzaların bulunduğu dosyayı Güngör Sezgün'den alan Başkan Kocadon, Kültür turizmi için önemli olan Aya Nikola Kilisesi'nin aslına uygun restorasyonu için tüm hazırlıkları tamamladıklarını söyledi. Sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin beklediklerini belirten Kocadon, "Daha önce Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'la yaptığımız görüşmelerde olumlu yanıt almıştık. İmzaların bulunduğu dosyayı en kısa zamanda Bakan Günay'a ulaştıracağım" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title