Haberi Paylaş

Hakkari Yüksekova kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü

Güncel Haberler

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin su ihtiyacını karşılamak için 2019 yılında yapılan Dilimli Barajı da kuraklıktan etkilendi. Su seviyesinin aniden 30 metre düşmesi halkı kara kara düşündürüyor. Yağış gelmezse 2 aya kadar barajda su kalmayacağı tahmin ediliyor.

Hakkari'nin Yüksekova- Esendere kara yolu üzerinde 2,5 kilometre alan üzerine kurulan ve inşaatı 2019'da tamamlanan Dilimli Barajı kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya. Yüksekliği 93, genişliği 374 metre olan barajdaki su seviyesi, azalan yağışlarla birlikte 25 ile 30 metre arasında düştü.

"YAŞANAN DÜŞÜŞ, TEHLİKE SINIRINDA"

Barajdaki su seviyesinin azalması ile birlikte bölgedeki tarım alanlarının da tehlikeye girdiğini belirten Yüksekova Ziraat Odası Başkanı Adnan Onay, "Köylerden gelen kılcal nitelikli derelerdeki sular, yağışların olmaması nedeniyle kurudu. Çiftçilerimizin 220 bin dönümün üzerindeki buğday, nohut, mercimeği tehlike altında. Suyu, tarlalarımıza ulaştıramıyoruz. Kuraklık nedeniyle barajın su seviyesi düşüyor. Yaşanan düşüş, tehlike sınırında. Yetkililerin bunun için önlem alınması gerekiyor. Su verilmezse 75 bin dönüm tarım alanı etkilenecek" dedi.

Bir ilimiz kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü

"2 AYA KADAR BARAJDA SU KALMAZ"

Jihat Yaşar da barajdaki su seviyesinin her geçen yıl düştüğünü ifade ederek, "Geçen yıllarda su seviyesinde 1 veya 2 metrelik bir düşüş yaşanıyordu. Bu yıl çok ciddi bir düşüş var. 25 ile 30 metre bir düşüş var. ve her geçen gün bu seviye daha da düşmektedir. Bu düşüş devam ederse, 2 aya kadar barajda su kalmaz ve büyük sorun yaşarız" diye konuştu.

Bir ilimiz kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü

Bir ilimiz kuraklıkla boğuşuyor! Barajdaki su seviyesi 30 metre birden düştü

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yaşar Kaplan - Güncel

Adnan Onay Yüksekova su Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

Great Work:

Her sene aynı haber. Üç ay sonra doluluk %100

Mehmet Vatandaş:

belediyeleri başka işlerle uğraşacağına....

ayh:

Kayyum yonetiyor

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title