Haberi Paylaş

Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesinde tarihi kalıntılar bulundu

Güncel Haberler

Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesinde tarihi kalıntılar bulundu

EDİRNE'de Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesi kazılarında lahit, 2 su kuyusu ve tarihi yapıların duvarları bulundu.

EDİRNE'de Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesi kazılarında lahit, 2 su kuyusu ve tarihi yapıların duvarları bulundu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, mülkiyeti ve projesinin belediyeye ait olan proje kapsamında sürdürülen kazı çalışmalarında tarihi bulgulara rastlandığını söyledi. Gürkan, "Yapılan kazılarda lahit, 2 adet tarihi su kuyusuna, sokak dokusuna ve Yemiş Kapanı Hanı'nın devamı olduğu düşünülen hanın güney ucunda ilave tarihi duvarlara rastlandı. Ortaya çıkan tarihi eserlerin röleveleri alınarak, projeye dahil edilecek ve proje Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun onayına sunulacak" dedi.Mimar Sinan'ın ustalık eseri olan UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki Selimiye Camii'nde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 'Selimiye Camii Çevresi ve Kentsel Tasarım Projesi' kapsamında sürdürülen kazı çalışmalarında daha önce de Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen aile mezarlığı bulundu.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Resul Oruçoğlu - Güncel

Recep Gürkan Edirne Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title