Güncelleme 4 - Antalya'da Yat İmalat Deposunda Yangın - Haberler
Haberi Paylaş

Güncelleme 4 - Antalya'da Yat İmalat Deposunda Yangın

AA - Güncel
Güncelleme 4 - Antalya'da Yat İmalat Deposunda Yangın

Antalya'da yat imalat deposunda çıkan yangında soğutma çalışmaları sona erdi.

Antalya'da yat imalat deposunda çıkan yangında soğutma çalışmaları sona erdi.

Serbest Bölge'deki bir firmaya ait yat imalat deposunda yangın çıktı. Alevlerin kısa sürede depoyu sardığı yangına müdahale için olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Yangının, imalat depolarındaki kimyevi maddelere sıçramaması için yoğun mücadele verildi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı Belediyesi ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait arazözlerin yaklaşık 9 saatlik çalışması sonucunda yangın söndürüldü. Yangında, iki yat, bir tekne ve depoda bulunan bir jetski tamamen yandı, deponun çatısı çöktü.

Yangında üç işçinin dumandan etkilendiği öğrenildi. Yangında, soğutma çalışmaları tamamlandı.

Antalya Serbest Bölge İşleticisi AŞ Genel Müdürü Zeki Gürses, gazetecilere yaptığı açıklamada, ihbarın ardından yangına bölge içerisindeki itfaiye aracıyla müdahale ettiklerini söyledi.

Daha sonra Konyaaltı ve diğer itfaiyelerden yardım istediklerini dile getiren Gürses, "İlk aldığımız bilgiye göre, bölgemiz içerisindeki yat üretim tersanesinin içerisindeki bir maddenin, nedenini bilmediğimiz şekilde kıvılcım almasından dolayı yangın başladı." diye konuştu.

Yat üretiminde kullanılan malzemelerin yanıcı maddeler olduğunu vurgulayan Gürses, yangında hızlı şekilde tersanedeki bir yatın alev aldığını tespit ettiklerini bildirdi.

Gürses, tersane içindeki yatların ve tersanenin bir kısmının hasara uğradığını, zarar gören yatların hepsinin sigortasının bulunduğunu, en büyük şanslarının can kaybı yaşanmaması olduğunu belirtti.

Zararın rakamsal değerinin henüz netleşmediğini aktaran Gürses "Yatların değeri, boyu, kullanılan malzeme, elektronik aksam ve motor kapasitesine göre değişir. Bu yatlar henüz imalat aşamasında olduğu için hasarların çok büyük olacağını tahmin etmiyorum çünkü birçok malzeme hemen dışarı çıkarıldı, kurtarıldı." dedi.

Soğutma çalışmaları sürüyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Kısa, yangın ihbarının ardından vakit kaybetmeden harekete geçtiklerini dile getirdi.

Olay yerinde gerekli çalışmaların ilk dakikadan itibaren titizlikle yürütüldüğünü anlatan Kısa, "18 itfaiye aracı, 60 personelle soğutma çalışması yaptık." dedi.

Yangının çıktığı firmada dumandan etkilenen işçilerden Şükrü Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, depoda ahşap tekne yapımıyla uğraştıklarını söyledi.

Deponun çelik bölümünde çalışırken, ahşap bölümünde dumanların yükseldiğini gördüklerini belirten Erdoğan, " Oraya koştuk, yangına müdahale etmeye çalıştık ama bir şey yapamadık. Sonuç bu. İtfaiye ve ambulans geldi." ifadelerini kullandı.

AA / Güncel

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Ahmet Kısa, Konyaaltı, Politika, Güncel, Haberler

title