Haberi Paylaş

Fosforlu Bir Yaşam, Buruk Bir Aşk

Güncel Haberler

Fosforlu Bir Yaşam, Buruk Bir Aşk

Tiyatrokare, bu yıl yeni oyun olarak "Fosforlu Müzikali" ile perdelerini açtı.

Ekim ayında sahnelenmeye başlayan"Fosforlu" müzikali halkın ilgisi büyük, kapalı gişe oynayan oyun Kasımda İzmir'de sahneleniyor.

Türk edebiyatının en çok tanınan karakterlerinden biri olan Fosforlu Cevriye rolünü Ayça Varlıer canlandırıyor.

NEDİM SABAN :"OYUNUNCUN HEYECANLANDIĞI BİR PROJEYİ HAYATA GEÇİRİLMELİ"

Fosforlu'nun bir anlamda Ayça'ya bir armağan da olduğunu söyleyen Nedim Saban,"Ayça metni okur okumaz aşık oldu. Bir oyuncunun bu kadar heyecanlandIğı bir projeyi, yapımcının hayata geçirmeme hakkı yok, bu kadar disiplinli bir oyuncu her istediği projede yer almalı" dedi. "Bu kez Fosforlu daha mı alaturka bir kadın, Ayça'dan güzel mi çirkin mi, saçı uzun mu kısa mı sorgulamadım. O her oynadığı rolde bambaşka bir kişilik yaratabiliyor"diyerek Fosforlu Müzikali'nin macerasını anlattı.

"FOSFORLU CEVRİYE" AYÇA VARLIER İLE HAYAT BULUYOR.

Suat Derviş'in "Fosforlu Cevriye" romanından Tuncer Cücenoğlu tarafından uyarlanan oyun, eski İstanbul'un Galata semtinde yaşanan buruk bir aşk öyküsünü anlatıyor. Güzelliği ve parlak zekasıyla adeta ışıldayan Fosforlu Cevriye, yaşamını fahişe olarak sürdürmek durumundadır. Sürgünden kaçarak İstanbul'a tekrar geldiğinde, kendisini bu kez hiç alışkın olmadığı bir ilişkinin içinde bulur. Siyasi düşünceleri nedeniyle idam mahkumu olarak yargılanan bir aydın, ona insanlığını tekrar his ettirir. Fosforlu Cevriye , bu yeni aşkında artık bir cinsel obje olarak görülmemekte, daha önce tatmadığı insani duyguları yaşamaktadır. İstanbul'un karanlık ve yalnız sokakları artık ay ışığında romantik gecelerin yaşandığı bir yere dönüşmüştür. Ancak, bu mutluluk kısa sürecek, dillere destan olan platonik aşk, yerini buruk bir acıya bırakacaktır.

AYÇA VARLIER, "FOSFORLU" OYUNUNDA 18 PARÇA SESLENDİRİYOR.

Ayça Varlıer, 18 farklı parçadan oluşan bu müzikale sadece güzelliği ve oyunculuk yeteneğiyle değil, ustalıkla yorumladığı şarkılarıyla da damga vuruyor. Oyunda en çok ilgi gören şarkıların başında "Aşk Dediğin Bizden Değil Gavur İcadı" adlı şarkı. Bu şarkıda sokakta sevgisiz bir yaşam sürdürmeye alışmış olan insanlar, gerçek aşkın olup olmadığını ve sade insanların aşk yaşayıp yaşayamayacaklarını tartışıyorlar. Serkan Üstüner'in sahneye koyduğu oyunun müzikleri Eylem Pelit'e ait.

Fatih Dönmez'in "Fosforlu'nun büyük aşkını" canlandırdığı müzikalde Pınar Yıldırım , Mert Carim, Ece Duran, Cem Güler, İstanbul sokaklarındaki farklı tipleri canlandırıyorlar. Ayça Varlıer, müzikalde "Fosforlu" rolünün yanı sıra, "Suat Derviş" olarak Fosforlu'nun öyküsünü anlatan yazarı da oynuyor. Oyun Kasım ayında İzmir'deki tiaytro severlerle buluşuyor.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Ayça Varlıer Nedim Saban İstanbul İzmir Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title