Haberler

Diyanet'ten hacı adaylarına uyarı: Kabe'yi fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürmeyin

Güncelleme:

Diyanet, Kabe'de tavaf sırasında sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan ve yakınlarını görüntülü arayarak konuşan hacı adaylarını uyardı. Yapılan açıklamada "Haccın ruhunu zedeleyecek işlerden kaçınmak gerekiyor. Ravza'yı ve Kabe'yi fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir" ifadeleri yer aldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Kabe tavafları sırasında sosyal medyadan canlı yayın yapan, fotoğraf çektiren hacı adaylarını uyararak, "Ravza'yı ve Kabe'yi, fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir" uyarısında bulundu.

YAKINLARINI GÖRÜNTÜLÜ ARIYORLAR

Mekke'de hacı adayları Kurban Bayramı'na sayılı günler kala günlerini, umre yaparak, Kur'an-ı Kerim okuyarak, tavaf yaparak ve kutsal yerleri ziyaret ederek geçiriyor. Bazı hacı adaylarının yakınlarını görüntülü arayarak veya sosyal medya hesaplarından canlı yayın açarak tavaf yapmaları dikkati çekiyor.

"BAZI KARDEŞLERİMİZ ÖLÇÜYÜ KAÇIRABİLİYOR"

Medine İrşad Fetva Koordinatörü Mustafa Bilgiç haccı baştan sona önemli bir ibadet olarak nitelendirdi. Hacda Allah'ın Kur'an'da, Hazreti Muhammed'in hadislerinde buyurduklarının hareketlerle ifadelerinin gerçekleştiğini ifade eden Bilgiç, "Hac ibadetlerinde bazı kardeşlerimiz özellikle Ravza'da ve Kabe'yi tavaf ederken cep telefonlarını kullanarak ölçüyü kaçırabiliyor. Çünkü Kabe'yi tavaf ederken tıpkı namazdaymış gibi ibadet halindeyiz. İbadet halindeyken memleketimizdeki sevdiklerimizi kendi ibadetimize şahit kılmak yerine oradaki hareketlerimizi imanımıza şahit kılalım." diye konuştu.

"HACCIN RUHUNU ZEDELEYECEK İŞLERDEN KAÇINMAK GEREKİYOR"

Bilgiç, hacı adaylarının tavaf sırasında görüntülü konuşmaması, sosyal medyadan canlı yayın yapmaması gerektiğini belirterek, "Bu doğru değil." dedi. Tavaf sırasında ve ziyaretlerde dua okunmasının daha doğru olduğunu dile getiren Bilgiç, şunları kaydetti; "Haccın ruhunu zedeleyecek işlerden kaçınmak gerekiyor. Ravza'yı ve Kabe'yi fotoğraf çekme, canlı yayın yapma platformuna dönüştürürseniz, bu durum haccın ruhuna zarar verir. Hac ibadetinin sadece hareketlerden ibaret olduğunu zannedip arkasındaki anlamı anlamadığınızda gidip-gelenlerden olursunuz, asıl olan olup-gelmektir."

Kaynak: AA / Güncel

Diyanet İşleri Başkanlığı Sosyal Medya Hac Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500

Yorumlar (37)

Özcan Özcan:

TAŞA TAŞ ATMAKTA PUTPERESTLİK DEĞİLMİ??

697
83
yanıtYanıtla
Özcan Özcan:

ZEYD VE ZEYNEBİN EVLENME,BOŞANMA VE SONRASINDA DA OLANLARI OKUYUNCA GÖZLERİM DOLDU TÜM TÜRKİYE ŞU OLAYI BİLSE VARYA GİZLEMESELER MÜSLÜMAN SAYISI YARI YARIYA DÜŞER.

yanıt25
yanıt66
faruk merttürk:

Taş atması secde etmesinden iyidir.

yanıt19
yanıt13
Yüksel Koca:

özcan özcan bu sitede her habere her gün yorum yapıyorsun fakat yaptığın yorumların hepsi nedense toplumun değerlerine aykırı ne ayaksın sen ..

yanıt64
yanıt15
Özcan Özcan:

ALLAHIN EVİ OLAN KABEYİ NEDEN ABD PATRİOT HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ KORUYOR?????ALLAH KENDİ EVİNİ KORUYAMIYOR MU ?

677
73
yanıtYanıtla
faruk merttürk:

Çünkü Allah'ı denemeyeceksin.

yanıt18
yanıt6
Ali Soylu:

Allah insanı özgür bırakmış özcan. Akşama kadar Allah a küfredeni Allah çarpıyor mu? Hayır. “Allah’ın azabını ölüm gelinceye kadar bekleyin” diyor ayet. Vesselam.

yanıt71
yanıt10
Hasan Turk:

Reisde ezani koruyor.

yanıt4
yanıt10
Cevap :

Haccın ruhu = Ticaretin ruhu :))

46
15
yanıtYanıtla
Murat Ozdemir:

Mücahit bey Cemaatler de kapatılsın o zaman herkes sizin gibi yaşasın

yanıt9
yanıt7
Tüm 37 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title