Haberler

Dha Ankara - Geleceğin Mimarları 'Sonsuz Şükran Köyü'nde

Abone Ol

TÜRKİYE'nin çeşitli üniversitelerinin mimarlık fakültesi öğrencileri, kerpiç evlerden oluşan 'Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret etti.

TÜRKİYE'nin çeşitli üniversitelerinin mimarlık fakültesi öğrencileri, kerpiç evlerden oluşan 'Sonsuz Şükran Köyü'nü ziyaret etti.  Öğrenciler, ziyaret kapsamında Anadolu'ya ait olan ve 9 bin yıl önceye uzanan kerpiç evleri inceledi.

Mimarlık fakültesi öğrencileri, sanatçı ve kültür adamlarının yaklaşık 10 yıl önce Konya'nın Hüyük İlçesi'nde kurduğu sanat köyü 'Sonsuz Şükran'da kerpiç evlerle ilgili bilgi alırken, sanatçı Bayhan'ın söylediği 'Kerpiç kerpiç üstüne' türküsü eşliğinde evlerin 9 bin yıllık hikayesini dinledi. Geleceğin mimarlarını 'Sonsuz Şükran Köyü'nün kurucusu ve yönetmen Mehmet Taşdiken ağırladı. Taşdiken, kerpiç evlerin Çatalhöyük'ten 'Sonsuz Şükran Köyü'ne uzanan macerasını anlatırken, köyün modernleşmenin getirdiği tüm bozulmalar karşısında sanat ve kültür adamlarının inisiyatifiyle kurulduğunu söyledi.

MİMAR ADAYLARI 'DÖRT UYGARLIK' ÇEŞMESİNDEN SU İÇTİ

Resim ve heykel atölyelerinin olduğu köyde, festivaller ve gösteriler düzenlendi. Yazarlar ve gazetecilerin çalışma alanlarının bulunduğu köyde, arkeologların bölgeyle ilgili çeşitli etkinlikler yapabildiği özel faaliyetler de gerçekleştirildi. Selçuk Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin yaz okulu etkinliği nedeniyle bir araya gelen 50 mimar adayı, bizzat köyün sanatçılarının eseri olan 'Dört Uygarlık' çeşmesinden su içti. Öğrenciler, kerpiç evlerin içini gezerken, sanatçıların eserlerini de inceledi. Geleceğin mimarları, günü sanatçı Bayhan'ın mini konseriyle tamamladı. Şarkılara eşlik eden öğrenciler, günün stresini attı. Bayhan, 'Kerpiç kerpiç üstüne kurdum binayı' türküsünü söyleyerek, günün anlamına uygun bir eserle öğrencileri coşturdu.

Öte yandan geleceğin mimarlarıyla 'Sonsuz Şükran Köyü' iş birliğinin önümüzdeki aylarda da düzenlenecek ortak çalıştaylarla devam edeceği belirtildi. 'Anadolu'ya Şükran Buluşmaları'nın ise yine aynı mekanda 7-11 Eylül tarihleri arasında gerçekleşeceği öğrenildi.

Görüntü Dökümü:

--------------------------

-'Sonsuz Şükran Köyü'nden görüntüler

-Kerpiç evlerden görüntü

-Evlerin içinden görüntü

-Öğrencilerin evleri gezmesi

-Öğrencilerden görüntü

-Genel ve detay görüntüler

Haber: ANKARA,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Mehmet Taşdiken Hüyük Konya Politika Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Kızılcık Şerbeti 42. bölüm fragmanı izle! Kızılcık Şerbeti yeni bölüm bölüm fragmanı yayınlandı mı? Kızılcık Şerbeti yeni bölümde neler olacak? ZAMLI MEMUR MAAŞLARI 2024: Ocak memur zammı belli oldu mu, ne kadar oldu? 2024 Ocak öğretmen, memur, hemşire, polis, müfettiş maaşı ne kadar olacak? GTA 6 KALDIRAN BİLGİSAYAR VAR MI? Bilgisayarım (PC) GTA 6 kaldırır mı, kaldırıyor mu? DÜNYA KADIN HAKLARI GÜNÜ Mesajları ve sözleri resimli! Dünya Kadın Hakları Günü anlam ve önemi nedir? TikTok kapanacak mı? TikTok Türkiye'de yasaklanacak mı? CANLI ALTIN FİYATLARI 5 ARALIK | Çeyrek, Gram, Cumhuriyet altını bugün ne kadar oldu? Altın Fiyatları Canlı! Android deprem uyarı sistemi nasıl yapılır, açılır? Google deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir? ZAMLI MEMUR MAAŞLARI 2024 | En düşük memur maaşı ne kadar olacak, hangi memur ne kadar maaş alacak? Zamlı memur ve emekli maaş listesi! Dilan Polat yardımcısı Şule sınır dışı edildi mi? Şule neden gözaltına alındı? SÜPER LİG GOL KRALLIĞI TABLOSU 2023-2024 | Süper Lig'de Gol Kralı kim 23-24? Trendyol Süper Lig Gol Krallığı sıralaması! İstanbul'da deprem mi oldu? 5 Aralık İstanbul deprem oldu mu? MasterChef kim elendi, gitti 3 ARALIK 2023? MasterChef All Star'a kim veda etti? ALES 3 SINAV SONUÇLARI: 2023 ALES sonuç sorgulama ekranı! Nuray Karaoğlu kimdir? Halk Tv konuğu Nuray Karaoğlu kaç yaşında, nereli? Nuray Karaoğlu biyografisi! Yaşar İpek kimdir? 2. Sayfa konuğu Yaşar İpek kaç yaşında, nereli? Yaşar İpek biyografisi!
title