Haberi Paylaş
Desmond Tutu, Petrol Boru Hattı Protestosu İçin Kanada'da

Desmond Tutu, Petrol Boru Hattı Protestosu İçin Kanada'da

Güncel Haberler

Nobel Ödüllü Rahip Tutu, Kanada ile ABD arasında inşa edilmesi planlanan Keystone XL Petrol Boru Hattı Projesi'ne karşı çıkmak için Alberta’ya geldi.

Nobel Barış Ödülü sahibi Güney Afrikalı Rahip Desmond Tutu, ABD ile Kanada arasında yapılması planlanan Keystone XL Petro Boru Hattı'nı protesto için Kanada'ya geldi.

Kanada'nın Alberta eyaletindeki petrol kumu yataklarını gezecek olan Rahip Tutu, Fort McMurray kentinde siyaset, sanayi ve yerli halkın liderleriyle bir araya gelecek.

Irkçılığa karşı mücadelesi nedeniyle Nobel Barış Ödülü'nü kazanan Tutu, küresel ısınma ve planlanan Keystone XL Boru Hattı gibi projelere olan karşıtlığı ile de biliniyor. Daha önce yaptığı açıklamalarda, Alberta petrol kumlarından çıkarılan petrolün ABD'ye bu boru hattı ile aktarılmasını "korkunç bir olay" olarak tanımlayan Tutu, iklim değişikliğine karşı mücadelenin dini bir sorumluluk olduğunu savunuyor.

Desmond Tutu, yapılması planlanan petrol boru hattına karşı açılan imza kampanyasına destek vererek, petrol şirketlerinin tüm etkinliklerinin boykot edilmesini ve petrol sanayinden üniversitelere ve belediyelere yapılan yatırımların tasfiyesini istiyor. Alberta'daki petrol kumu yataklarından petrol çıkarılmasının neden olduğu çevre zararlarının protestosuna, James Cameron, Neil Young, Robert Redford, Daryl Hannah ve Kevin Bacon gibi ünlüler de katılıyor. - Kanada

Kaynak: AA / Güncel

Nobel Barış Ödülü Desmond Tutu Kanada Politika Güncel Haberler

title