Demirkazık'ta Dağcıların Mahsur Kalması - Haberler
Haberi Paylaş

Demirkazık'ta Dağcıların Mahsur Kalması

AA - Güncel
 - Güncelleme:
Demirkazık'ta Dağcıların Mahsur Kalması

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı'nda mahsur kalan 3 dağcı ile kaybolan arkadaşları bulunarak kamp eğitim merkezine getirildi.

Niğde'nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağı'nda mahsur kalan 3 dağcı ile kaybolan arkadaşları bulunarak kamp eğitim merkezine getirildi.

Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun Demirkazık Kamp Eğitim Merkezi'ndeki eğitime katıldıktan sonra Demirkazık Dağı'nın zirvesine tırmanış yaparken olumsuz hava koşulları nedeniyle inmek zorunda kalıp, 3 bin 300 rakımdaki Külah bölgesinde bir mağaraya sığınan Zeynep Özal, Kerem Tabak ve Kaan Erbaş ile kaybolduktan sonra Karamuk bölgesinde Samet Hasırcı, Jandarma Arama Kurtarma

(JAK), İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Türkiye Dağcılık Federasyonu üyelerinden oluşan ekiplerin nezaretinde kamp eğitim merkezine ulaştı.

Sağ ayak bileği burkulan Samet Hasırcı'ya 112 Acil Servis ekiplerince kamp merkezinde müdahale edildi. Hasırcı, telefonla babasını arayarak, durumunun iyi olduğunu bildirdi.

Zeynep Özal, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kaybolmadık. Hava şartlarını hesap edemedik, tek suçumuz bu. Biraz daha erken zirve dönüşü yapabileceğimizi düşünüyorduk ama geç vakte kalınca sis ve yağmura yakalandık. Bu şartlarda da zaten hareket edemeyecektik, bir şekilde bir yere sığındık ve şu an buradayız" dedi.

Dağcılar, Çamardı Devlet Hastanesi'ndeki sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığı'na götürüldü.

Ekiptekilerle tırmanışa katılan diğer dağcı Mert Haskan, kendi çabasıyla kamp merkezine ulaşmayı başarmış, 4 arkadaşının kurtarılması için görevlilere bilgi vermişti.

Muhabir: Musa Özyürek / Mustafa Yıldız

Yayıncı: A. Fatih Tekcan - NİĞDE

AA / Güncel

Türkiye Dağcılık Federasyonu Zeynep Özal Çamardı Niğde Politika Güncel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title