Haberler

CHP'li Şeker: Türkiye'yi Büyük Bir Tehlikeye Atıyoruz

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker Türkiye'nin, bu kadar temsilyetin düşük, yetkinin bu kadar çok olduğu 12 Eylül Anayasası'nın çok gerisinde olduğunu anlatırken, "12 Eylül Anayasası'na karşıyız, birçok maddesi değişti.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker Türkiye'nin, bu kadar temsilyetin düşük, yetkinin bu kadar çok olduğu 12 Eylül Anayasası'nın çok gerisinde olduğunu anlatırken, "12 Eylül Anayasası'na karşıyız, birçok maddesi değişti. Daha da değişmesi gereken maddeleri var ama biz 12 Eylül'den çok daha geri bir düzenlemeyi, 12 Eylül Anayasası yerine koyarak, Türkiye'yi büyük bir tehlikeye atıyoruz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, CHP Diyarbakır İl yöneticileri ile birlikte partisinin Diyarbakır il binasında referandum çalışmalarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 12 Eylül'den çok daha geri bir düzenlemeyi, 12 Eylül Anayasası yerine koyarak, Türkiye'nin büyük bir tehlikeye atıldığını savunan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, şöyle dedi:

"Şu anda bize dayatılan bir Anayasa değişikliği var. Bu Anayasa değişikliği iki parti başkanının, önümüze koyduğu bir sistem. Bu sistemin ne getirdiğini halkımızın bilmesi gerekiyor. Bu 18 maddeyi konuşmak gerekiyor. Minderi Hollanda, Almanya'ya şuraya buraya çekmeden, bu 18 maddeyi oylayacağız. Bu 18 madde Türkiye'de yaşayanların, 80 milyonun geleceğine nasıl katkı sunacak? nasıl bir gelecek bekliyor? Türkiye'yi bunu halkın bilmesi gerekiyor. Onun bu 18 maddeyi tek tek öğrenmesi gerekiyor. Bu 18 maddesinin getireceklerinden biriside yüzde 31 seçimde oy alan parti 241 milletvekli varsa artık bu ülkede 5 sene boyunca iktidardır demektir. Birde iki turlu seçim geliyor bunda. Birinci turda yüzde 51 alınmadı mı, ikinci tura iki aday kalıyor yüzde 25 artı bir oy alan yani bir çeyreğini temsil eden Türkiye'nin yüzde yüzüne hükmediyor. 3 katı daha düşük bir oy alıp diğer kalan 3 katı nüfusa hükmetmek istikrarsızlık getirecek bir sistem. Yüzde 30'la yüzde 100'e hükmetmek istikrarsızlık getirecek bir sistem. Onun için Türkiye'yi tehlikeye atacak. Bu kadar sıkıntılı, temsileyetin düşük olup yetkinin bu kadar çok olduğu sistem 12 Eylül Anayasasınında çokta gerisinde. Biz 12 Eylül anayasasına karşıyız bir çok maddesi değişti. 12 Eylül'den çok daha geri bir düzenlemeyi 12 Eylül Anayasası yerine koyarak Türkiye'yi, 80 milyonu tehlikeye atıyoruz. Sırf bir kişi hesap vermesin, bütün yetkileri üzerinde toplasın diye. Bu 18 maddenin konuşulması ve bunun halka köy köy, ilçe ilçe, il il anlatılması için bütün Anadolu'ya dağıldık. Bütün Türkiye'ye bunu anlatacağız. Bu konuyu halktan kaçırmak isteselerde bu defolu, çürümüş değişikliği halka göstermek istemeselerde biz halka bunu anlatacağız. Halk bunu gördüğünde ve düşündüğünde 12 Eylül anayasasının çok daha gerisindeki düzenlemeye yüzde 99 hayır diyecektir. Yeter ki biz halka ulaşabilelim, anlatabilelim."

KILIÇDAROĞLU DİYARBAKIR'A GELİYOR

Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer de, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu gelecek hafta Diyarbakır'a geleceğini söyledi. Tümer, "Diyarbakır Güneydoğu'da çok önemli bir merkez. Diyarbakır'dan alacağımız bütün sorunlar, belki bütün Güneydoğu'yu ilgilendiriyor. CHP olarak Diyarbakır'a çok önem veriyoruz" diye konuştu. Tümer, milli iradenin sandığa gerçekten yansımasını istediklerini vurgularken, "Kullanılmayan bir oyun bizim geleceğimize dayatılmasını da kabul edemeyiz. Vatandaşlık görevi olarak bütün vatandaşlarımızı sandığa davet ediyoruz. Hem de sayım sonuclanana kadar son tutanak imzalana kadarda beklemeye davet ediyoruz" diye konuştu.

- Diyarbakır

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Zülfikar İnönü Tümer Diyarbakır Türkiye Politika Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title