Haber : Çay bardağına sığmayan 'Lapseki devi' sofralara geliyor - Haberler

Haberi Paylaş

Çay bardağına sığmayan 'Lapseki devi' sofralara geliyor

 - Güncelleme:
Çay bardağına sığmayan 'Lapseki devi' sofralara geliyor

ÇANAKKALE'de, çay bardağı boğumundan geçmeyen iriliği nedeniyle 'Lapseki devi' olarak bilinen kirazların hasadına başlandı.

ÇANAKKALE'de, çay bardağı boğumundan geçmeyen iriliği nedeniyle ' Lapseki devi' olarak bilinen kirazların hasadına başlandı. Lapseki'nin dev kirazları, aroması ve lezzetiyle de büyük talep görüyor. Bereketli sezon geçirdiklerini ve iyi para kazandıklarını belirten üreticiler, birkaç ağacın ürünlerini ise ilçede düzenlenecek kiraz yarışmasında derece alabilmek için ayırdı.

Kiraz üretiminde verimli ve kazançlı sezon geçiren Lapseki ilçesindeki üreticilerin yüzü güldü. Kiraz hasadının devam ettiği ilçede, bugünlerde ise ' Lapseki devi' olarak bilinen 'premier giant' çeşidi kirazlar toplanıyor. Aroması ve lezzetinin yanı sıra çay bardağına sığmayan iriliğiyle piyasada büyük talep gören kirazlar, sağladığı yüksek katma değeriyle üreticiyi sevindiriyor.

İlçedeki üreticiler, bir yandan hasadı sürdürürken diğer yandan da Lapseki Belediyesi'nin 37'nci Kiraz Festivali kapsamında gerçekleştirilecek kiraz yarışması için ürünlerini hazırlıyor. Bazı ağaçlardaki ürünleri yarışma için ayıran ve en iri kirazları yetiştirmeye çalışan üreticiler, elde edecekleri dereceyle ön plana çıkmayı hedefliyor.

'Lapseki devi' kirazların yarışmaya hazır olduğunu belirten üretici Cihat Gündüz, "Bahçemizdeki 8 ağacımıza çok iyi baktık, inşallah derece bekliyoruz" diye konuştu.

Babası Sadettin Gündüz'e ait bahçedeki kirazları ailece toplamayı sürdürdüklerini kaydeden Cihat Gündüz ise "Kirazlarımız 34-36 kalibre büyüklüğünde, çay bardağı boğumundan geçmiyor. Bölgenin iklim yapısı, toprak yapısı ve bilinçli çiftçilik sonucunda bu irilikte kirazları üretiyoruz. Piyasada çok değerli fiyatlarla alıcı buluyor. Şu anda bu kirazların hasadını yapıyoruz. Aroması ve lezzeti harika. Bereketli bir sezon geçirdik ve iyi para kazandık" dedi.


Demirören Haber Ajansı / Burak Gezen - Güncel

Lapseki Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title