Haberler

Çalınan Tarihi Eserler İçin Operasyon

’Özbekler Tekkesi’nden 3 yıl önce çalınan, 11 adet Ebru tablosu ile 2 yağlı boya resim, Dolapdere’de yapılan operasyonla ele geçirildi.

İhbar üzerine dün akşam saatlerinde harekete geçen Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, Dolapdere Bostan Mahallesi’ndeki Küçük Odalar Sokak’ta bulunan bir hana baskın yaptı. Tarihi eserler konusundaki uzman ekiplerle desteklenen operasyonda, ünlülerin dergahı olarak bilinen, Üsküdar’daki ’Özbekler Tekkesi’nden 2011 yılında çalınan 17. ve 18. yüzyıllara ait 11 adet Ebru tablosu ve 2 yağlı boya tablo ele geçirildi.

Yapılan operasyon sonucunda, antika malzeme satan iş yerinin sahibi M.Ş. gözaltına alındı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlamaktan kaçınan M.Ş., “Ben olayla ilgili bir şey bilmiyorum” demekle yetindi.

Operasyonda ele geçirilen eserler, incelenmek üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Ünlü Reklamcı Ali Taran ve Ahmet Ertegün’ün dedelerinin de Şeyhlik yaptığı tekke, bir zamanlar Kuvay-ı Milliye’ye katılmak isteyenlerin merkezi olmuştu.

1755’te Maraş Valisi Abdullah Paşa tarafından kurulan ’Özbekler Tekkesi’, 19. asırda Sultan Abdülmecid ve Abdülhamid tarafından restore ettirildi, büyütüldü ve tam teşekküllü bir Dergâh hâline getirildi.

Kurtuluş Savaşı yıllarında, Anadolu’ya asker ve cephane göndermede gizli bir üs ve hastane olarak hizmet veren Özbekler Tekkesi üzerinden Anadolu’ya gidenler arasında, İsmet İnönü, Mehmed Âkif Ersoy, Celâleddin Ârif Bey, Ali Fuad Cebesoy’un babası İsmail Fazıl Paşa ve Halide Edip Adıvar ile eşi Adnan Adıvar gibi çok sayıda isim yer alıyor.

Özbekler Tekkesi’ndeki aile mezarlığında, Dünya Müzik Endüstrisi’nin en önemli isimlerinden Ahmet Ertegün ile ağabeyi Nasuhi Ertegün’ün, Atatürk ile İnönü döneminin Washington Büyükelçisi olan babaları Münir Ertegün’ün ve büyükbabaları Evkaf Nazırlarından Mehmet Cemil Bey’in de kabirleri bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ahmet Ertegün İsmet İnönü Üsküdar Beyoğlu Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title