Haberler

BUZLU VE KARLI YOLDA YÜRÜYENLER DİKKAT; BAŞ VE BOYUN KORUNMALI

Güncelleme:

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Mehmet Edip Akyol, kış aylarında karlı ve buzlu yollarda düşme kaynaklı vakaların arttığına dikkat çekti.

VAN Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi Nöroşirürji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Mehmet Edip Akyol, kış aylarında karlı ve buzlu yollarda düşme kaynaklı vakaların arttığına dikkat çekti. Akyol, düşme anında geçici körlük veya beyin kanaması gelişebildiğini, bu nedenle başın ve boynun korunması gerektiğini söyledi.

Kış aylarında yolların karlı ve buzlu olması nedeniyle düşmeler, kol ve bacaklarda kırıklar ve baş yaralanmaları oluşabiliyor. Nöroşirürji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Dr. Mehmet Edip Akyol, karlı ve buzlu yollarda yürürken dikkatli olunması gerektiğini söyledi. Özellikle düşme anında baş ve boynun desteklenip korunmasının önemine değinen Akyol, Tabi ki düşme bizim istediğimiz bir hadise değil ve aniden gelişen bir olay. Düşme anında reflekslerimiz ne kadar aktifse korumamız da o denli olabiliyor. Düşme anında en önemli şey şu. Kafamızı iki elimizin arasına alıp boynumuzu da öne doğru eğip başımızın ve boynumuzun yere çarpmaması şeklinde kendimizi korumamız lazım dedi.

Düşmeden dolayı özellikle kafa travmasına bağlı olarak yaşanan rahatsızlıkları anlatan Dr. Akyol, Eğer kafanın arka tarafı darbe alırsa görme alanını etkileyeceğinden dolayı körlükler, beyin kanamaları oluşabiliyor, çok şiddetli bir kafa travmasıysa beynin kendi dokusu içinde kanamalar oluşabiliyor. Yan tarafa düşmeye bağlı olarak oluşan beyin zarı üzerinde kanama, bir hastamızın göz sinirini etkileyerek göz bebeğinin büyümesine, göz kapağının düşmesine neden oldu. Ameliyatını yaptık. Yavaş yavaş düzelmeler de oldu. Dikkat edeceğimiz başka bir konu da boyun bölgesindeki yaralanmalar. Düşmeye bağlı olarak boyun bölgemizde ezilmeler, kanamalar olabilir buna bağlı olarak da felç durumları olabilir. Kış aylarında düşmeye bağlı kafa travmalarında artış var diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Dursun Odabaş Mehmet Edip Sağlık Güncel Haberler

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Sosyal medyada canlı yayın yapıyordu, yanlışlıkla kafasına sıktı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kürtçe trafik uyarıları yazmaya başladı

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

AK Parti, en düşük emekli maaşına yapılacak zamla ilgili tarih verdi

Bakmadan Geçme

16 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 16 Temmuz burç yorumları nedir? 13-14 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 13-14 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 13-14 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 13-14 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 13 Temmuz AFAD ve Kandilli deprem listesi! 13 Temmuz Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? TRT 1 canlı maç izle! İSPANYA-İNGİLTERE CANLI izle! TRT HD kesintisiz donmadan canlı yayın izleme linki! 13 Temmuz 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 15 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 15 Temmuz burç yorumları nedir? 13 Temmuz 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 13 Temmuz Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! EURO 2024 şampiyonu kaç para alıyor? EURO 2024 şampiyonu İngiltere-İspanya ne kazandı, para ödülü ne kadar?
Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 genç feci şekilde can verdi

Sağanaktan kaçarken elektrik akımına kapıldılar! 2 genç feci şekilde can verdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title