Haberler

Bakır İbriklere Dekorasyon ile İkinci Ömür

Tarihi evlerden çıkan bakır eşyalar, tamir edildikten sonra yeniden kullanıma giriyor.

Tarihi evlerden çıkan bakır eşyalar, tamir edildikten sonra yeniden kullanıma giriyor. Eski bakır eşyaların keyfini bilenler, kalay derdinin de olmadığı Bursa'da eşyaları gönül rahatlığı ile alıp kullanıyor.

Evlerimizde 30 yıl öncesine kadar baş tacı olan bakır sahanlar, ibrikler, kazanlar yeni teknoloji ürünlere baş eğdi. Ancak Bursa'nın Yeşil semtinde bütün bakır eşyaları perçin ve tamiri ile ilgilenen 50 yaşındaki Ekrem Yavuz, hiçbir eski bakır eşyayı zayi etmiyor. Yaklaşık 30 yıldır bu iş ile ilgilendiğini ifade eden Yavuz, "Özellikle hurdacı ve eskicilerin el arabası ile evlerin bodrumlarından çıkartıp getirdim eşyaları, büyük bir titizlik ve hürmetle tamir edip ikinci bir ömür sağlıyor. Bakır eşyaların ısıyı eşit dağıtması ve lezzetli yemeklere vesile olması sebebiyle insanlık tarihi boyunca vazgeçilmez olmuştur" dedi.

Yeşil'de antikacılar sokağında elinde çekici ile örsün üzerinde her gün farklı bir eşyayı tamir eden Ekrem Usta, ibriklerin bile artık şofbenden sıcak suyun her daim hazır olması sebebiyle kullanımdan kalktığını söyledi. Yavuz, "Ancak nostalji meraklıları bu ibrikleri dekoratif olarak değerlendiriyor. Her gün 3-5 parça eşyayı tamir edip yeniden kullanılır hale getiriyorum. Özellikle şehrin batısındaki vatandaşlar babadan, dededen kalma eski kapları ve eşyaları elden çıkartıyor. Eskici ve hurdacılarda bu malzemeleri bize getiriyor. Tamir ettiriyor veya bakır fiyatına satıyorlar. Biz de 20 lira ile 200 lira arasında değeri olan objeleri alıp tamir ettikten sonra tekrar kullanılır hale getiriyoruz" diye konuştu.

Ecdadın abdest alırken kullandıkları bazen içerisine ılık su da konulan ibrikleri ise dekoratif maksatlı kullanıma hazırladığını ifade eden Yavuz, "Böylece onlarda baş köşedeki yerlerini alıyorlar. Ağız tadına düşkün olanlar da bakır kaplarda kısık ateşte yemek pişirmeye aşina olduklarında onlarda bu kapları alıyorlar. Bursa'da kalay sıkıntısı yok.

Kayhan'daki birkaç usta, Demirtaşpaşa istasyonu yakınındaki bir atolye bütün kapları 10 ile 30 lira arasında fiyatlarla kalaylıyor. Onun için Bursa'da bakır malzeme kullanımında bir aksaklık yaşanmıyor. Tamiri de mümkün,

kalaylanması da mümkün. Önemli olan gönül eskiye, o ecdadın tasarımlarına meyl etsin" şeklinde konuştu. - BURSA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ekrem Yavuz Politika Güncel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title