Haberler

Ayvalık Klasik Müzik Festivali Başladı

Güncel Haberler

Ülkede klasik müziğin gelişmesi için Filiz Ali'nin öncülüğünde genç yetenekleri ünlü müzik adamları ile buluşturan Ayvalık 2'nci Klasik Müzik Festivali başladı.

Ülkede klasik müziğin gelişmesi için Prof. Dr. Filiz Ali'nin öncülüğünde genç yetenekleri dünyaca ünlü müzik adamları ile buluşturan Ayvalık 2'nci Klasik Müzik Festivali, Tarihi Taksiyarhis Kilisesi'nde, dün saat 21.00'da başladı. Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nin düzenlediği festivalin açılışında dünyaca ünlü keman virtüözü Andrej Bielow, dünyaca ünlü viyola sanatçısı Vladimir Mykytka, piyanist İriz Şentürkler ile flüt sanatçısı Zeynep Keleşoğlu ve viyolonsel sanatçısı Dilbağ Tokat sahneye çıktı. Dev isimlerden oluşan orkestrayı, ülkenin en önemli orkestra şefleri arasında gösterilen Can Okan yönetti. Yoğun ilgi gösterilen gecenin açılış konserini Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Suzan Sabancı Dinçer ile ünlü işkadını Reyhan Sualp'in de aralarında bulunduğu konuklar da izledi. Yaklaşık 2 saat süren konserde sanatçıların performansları ayakta alkışlandı. Üç gün sürecek festivalin açılış konserinde Purcell, Haydn, Boccherini, Kurt Atterberg, Vivaldi, Borodin, Faure ve Mozart'ın eserleri seslendirildi.

AMAÇ ULUSLARARASI HALE GETİRMEK

AIMA Başkanı Prof. Dr. Filiz Ali, 16 yıldan bu yana yetiştirdikleri ve dünyanın her yanına dağılan ve bulundukları ülkelerde müzikal hayatlarını sürdüren öğrencileri festival kapsamında bir araya getirmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Festivalin açılış konserini AIMA Festival Orkestrası'nın yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Filiz Ali, söz konusu orkestranın şimdilik Ayvalık'a ait olduğunu ancak amaçlarının uluslararası bir seviyeye getirmek olduğunu söyledi. Klasik müziğin dev sanatçılarının katıldığı festival ile ilçeyi uluslararası arenada bir marka şehir haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Filiz Ali, Dünyada ve Türkiye'de birçok kentte bu tür festivaller yapılıyor. Ancak bir ilçe konumundaki Ayvalık'ta düzenlenen festivalimiz, Ayvalık'ın sesini bu alanda dünyaya duyurmayı amaçlıyor diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Filiz Ali Ayvalık Tokat Politika Güncel Haberler

title