Haberler

AYM Başkanı Arslan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesindeki mezuniyet töreninde konuştu

Abone Ol

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, akıl, ahlak ve adaletin olmadığı yerde sağlıklı ve adaletli toplumdan bahsedilemeyeceğini, adalet üzerine kurulmayan devletin uzun ömürlü olamayacağını söyledi.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Zühtü Arslan, akıl, ahlak ve adaletin olmadığı yerde sağlıklı ve adaletli toplumdan bahsedilemeyeceğini, adalet üzerine kurulmayan devletin uzun ömürlü olamayacağını söyledi.

Arslan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin hukuk ve diş hekimliği fakültelerinin mezuniyet töreninde, hekimlik ve hakimlik mesleklerinin toplum hayatı için vazgeçilmez olduğunu dile getirdi.

İnsanlara fayda sağlayanların insanların en hayırlısı olduğunu ifade eden Arslan, öğrencilere, hangi mesleği yaparlarsa yapsınlar kaliteli, mesleklerinde en iyi kişiler olarak yapmaları tavsiyesinde bulundu.

İnsanlara fayda sağlamanın, "3A formülü" diye tanımladığı akıl, ahlak ve adaletle mümkün olabileceğini bildiren Arslan, "Bu üç değerin olmadığı yerde ve hayata geçmediği yerde sağlıklı toplumdan da bahsedemeyiz, adil bir devletten de bahsedemeyiz. O yüzden aklınızı, ahlakınızı ve adaletinizi hiçbir zaman bir kenara bırakmayın." dedi.

Aklın, insana verilmiş en büyük nimet olduğunu belirten Arslan, akıl sahibi olmaktan daha kıymetlisinin bunu kullanmaya cesaret etmek olduğunu söyledi.

Aklın, insana bilgi sahibi ve özgür olmayı emrettiğini belirten Arslan, "Ne yapın yapın aklınızı ve zihninizi kimseye kiraya vermeyin. Kimsenin kullanmasına fırsat vermeyin. Bağımsız, özgür bireyler olarak düşünün ve tercihlerinizi ona göre yapın." diye konuştu.

Ahlakın iyi insan olmayı ifade ettiğini belirten Arslan, Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in ahlaki ilkeyi aynı zamanda bir siyasi ilke olarak benimsediğini, bunun da hukukun üstünlüğüne, temel hak ve özgürlüklere dayanan çoğulcu bir demokratik devleti ifade ettiğini dile getirdi.

İnsanların bütün farklılıklarıyla bir arada yaşayabildiği bir toplumsal ve siyasal hayatın, ahlaki ilkenin siyasal hayata yansımasını ifade ettiğini belirten Arslan, bu noktada da adaletin gerektiğini kaydetti.

Adaletin sadece siyasi ve toplumsal bir ilke olmadığını, aynı zamanda da bireysel bir ilke olduğunu aktaran Arslan, günlük hayatta, aile hayatında, toplum hayatında da uygulanması gerektiğine işaret etti.

Adaletin devletin temeli olduğunu kaydeden Arslan, "Adaletin üzerine bina edilmeyen bir toplum da devlet de uzun ömürlü olamaz, yaşayamaz." diye konuştu.

Akıl, ahlak ve adaletin bir söylem meselesi değil eylem meselesi olduğunu, uygulamaya geçirilmesi gerektiğini kaydeden Arslan, mezun olan öğrencilere meslek hayatlarında başarı diledi.

Mezuniyet töreninde konuşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Aydınlı ise 15 Temmuz darbe girişiminden sonra birçok alanda reformlar yapıldığını bildirdi.

Reform yapılan alanlardan birinin de hakim ve savcılık mesleği olduğuna işaret eden Aydınlı, hukuk eğitiminde teorik eğitimin yanında uygulamalı eğitime daha fazla önem verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Güncel

Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Kocaeli yangını hangi fabrikada? Kocaeli yangını nerede çıktı? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 9 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Ateş Kuşları Hüma diziden ayrılıyor mu? Ateş Kuşları Hüma öldü mü, ölecek mi? John Wick 4 nereden izlenir? John Wick 4 hangi platformda var, netflix'de var mı? RANDEVUSUZ PASAPORT BAŞVURUSU YAPILIR MI? Pasaport için randevu almadan gidilir mi? Nüfus Müdürlüğünden randevu almaya gerek var mı? Benzine indirim var mı? 9 Aralık Benzine indirim gelecek mi? Güncel benzin fiyatları ne kadar, kaç TL? BİM aktüel ürünler kataloğu - 9 Aralık indirimleri ve fırsatları: Bu Hafta Bim'e Hangi Ürünler Geliyor? İBB BURS SONUÇLARI SON DURUM || 2023-2024 İBB Genç Üniversiteli bursu açıklandı mı, ne zaman açıklanacak? İBB burs sonucu nereden, nasıl öğrenilir? BENZİN KAÇ TL OLDU (9 ARALIK)? 1 litre benzin kaç lira? Benzine, mazota, motorine indirim geldi mi? The Game Awards 2023 kazananları kim oldu? Yılın en iyi oyunu belli oldu mu? ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU? 2024 Asgari Ücret belli oldu mu, ne kadar olacak, saatlik ne kadar? Asgari Ücret günlük net! İşte konuşulan son rakamlar! YUNANİSTAN KAPI VİZESİ NE ZAMAN BAŞLIYOR? Yunan Adaları kapıda vize başladı mı? Yunanistan kapı vizesi kaç günde çıkar? ABD GAZZE KARARI SON DAKİKA! ABD'nin Gazze açıklaması nedir? Gazze ateşkes olacak mı? GEBZE FABRİKA YANGINI SON DAKİKA | Gebze yangın son durum ne, söndürüldü mü? İskoçlar Çetesi çökertildi mi? Kafes-17 operasyonuyla çökertilen İskoçlar Çetesi lideri, elebaşı kim? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title