Haberler

Gözaltına alınan Feyza Altun'un avukatından ilk açıklama

Güncelleme:

Sosyal medyada yaptığı küfürlü şeriat paylaşımının ardından 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçlamasıyla gözaltına alınan avukat Feyza Altun'un avukatı Emrah Karatay açıklama yaptı. Karatay, "Feyza Altun hakkında şeriat aleyhtarı tweetleri yüzünden başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır. Hakkındaki iddia 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik'tir. Bunun dışında hiçbir suçlama bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada küfürlü şeriat paylaşımı yaptıktan sonra gözaltına alınan avukat Feyza Altun'un avukatı Emrah Karatay'dan açıklama geldi. Karatay, "Feyza Altun hakkında şeriat aleyhtarı tweetleri yüzünden başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır. Hakkındaki iddia 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik'tir. Bunun dışında hiçbir suçlama bulunmamaktadır." dedi.

Gözaltına alınan Feyza Altun'un avukatından açıklama geldi

FEYZA ALTUN GÖZALTINA ALINDI

Avukat Feyza Altun, dün Twitter (X) hesabı üzerinden yayınladığı Farsça bir şiire gelen yoruma, "Şeriate s......" diyerek karşılık verdi. Altun bir süre sonra tweeti sildi ancak tepkiler dinmedi. Ünlü avukat hakkında 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Feyza Altun'un Beykoz'taki evinde arama yapıldı. Aramanın tamamlanmasının ardından Altun gözaltına alınarak sağlık kontrolüne götürüldü.

Gözaltına alınan Feyza Altun'un avukatından açıklama geldi

"HAKKINDAKİ TEK SUÇLAMA HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK"

Feyza Altun'un gözaltına alınmasının ardından avukatı Emrah Karatay, sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu: "Müvekkilim ve meslektaşım Feyza Altun ile Vatan Emniyet'te birlikteyiz. Kamuoyunda dolaşan birtakım yanlış ve art niyetli paylaşım ve haberlere istinaden bu açıklamayı avukatı olarak yapıyorum. Hakkında şeriat aleyhtarı tweetleri yüzünden başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştır. Hakkındaki iddia 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik'tir. Bunun dışında hiçbir suçlama bulunmamaktadır. İsnat olunan suçun kanunda tanımlanan şeklinin oluşmaması bir yana, 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası olan, erteleme, paraya çevirme ve HAGB gibi alternatif hükümlerin alınması kuvvetle muhtemel olan bir suç isnadı nedeniyle, her gün adliyede olan, hakkındaki her şikayette daha çağrılmadan savcılığa ifade vermeye giden bir avukatı gözaltına almayı hukukla izah etmek, biz hukukçular için mümkün değildir. Türkiye'de rejim tartışmaları, 29 Ekim 1923'te son bulmuştur.

Gözaltına alınan Feyza Altun'un avukatından açıklama geldi

Devletin dini İslam'dır" maddesi Anayasadan 1928 yılında çıkarılmıştır. Laiklik 1937 yılında Anayasaya girmiş, yürürlükte olan Anayasamızla da laiklik, Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez kuralı haline gelmiştir. Bugün, şeriat taraftarları, Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez hükmünün hilafına beyanlarda bulunurken bunu görmezden gelen, adliye koridorlarında şeriat sloganları atanlara hiçbir işlem uygulamayan savcılık makamının, kışkırtıcı dahi olsa, şeriat karşıtı beyanları nedeniyle bir avukatı gözaltına almasını, hukuka çalınmış bir şerh olarak görüyoruz. İşlemediğini bildikleri bir suç nedeniyle müvekkilim hakkında uygulanan gözaltı kararı dahi saçma iken tutuklanması yolunda sosyal medya çalışması yapan, galiz küfürlerle müvekkilimin şahsına saldıran kişiler ve basın kuruluşları hakkında ise suç duyurusunda bulunacağız. Müvekkilim buraya başı dik girmiştir. Buradan da başı dik çıkacaktır. Kamuoyuna saygılarımızla bildiririz."

Kaynak: ANKA / Güncel

Feyza Altun Hukuk Politika Güncel Haberler

500

Yorumlar (67)

JY:

FEYZA HANIM BASINIZI DIK TUTUN MILYONLAR SIZINLEYIZ TURKIYE LAIKDIR LAIK KALACAK.

366
859
yanıtYanıtla
İbrahim Demirel:

Ben Müslümanım lakin şeriata karşıyım diyenlere sesleniyorum; Şeriat İslâm'dır. Kuran'dan ve hadislerden çıkan hayat nizamıdır. Ezelden gelmiş, ebede gidecektir. Allahın kanunlarını hiçe sayıp, ben Müslümanım diyemezsiniz.

yanıt495
yanıt179
mehmet:

derhal serbest bırakılmalı. özgürlüğünün kısıtlandığı her saniye utanç verici.

277
625
yanıtYanıtla
Abdullah Ağaç.:

Küfür edemez? küfür ederse alır dersini kardeş

yanıt1
yanıt2
Mark Kolçak:

Serbest kalırsa.. polis arkadaşlarını özlemez mi ?

yanıt53
yanıt110
Yavuz Şen:

Hemen bırakırlar sen merak etme bu terbiyesizi.Bu nasıl fikir özgürlüğü anlayışı. Sen bir toplumun dini ile uğraş buna özgürlük de.Kendin istediğin gibi yaşa. Gerçekten adalet işlese bunun işi zor olmalı.

yanıt5
yanıt4
gökhan eker:

şeriat diye bağıranları. Bu ülkenin anayasasını rafa kaldıranları değil anayasayı koruyanları yakalıyorlar.

197
270
yanıtYanıtla
Yavuz YILMAZ:

Hickimse devletin ustunde degil. Yasayi cigneyen kim olursa olsun hakimin karsisina getirilir. Bu avukat olsun ister copcu olsun. Ne mutlu Turkum diyene... yasasin recep Tayyip Erdogan

yanıt57
yanıt107
Sunay Tuna:

Sadece iktidar yanlılara yasaları çiğnemek serbest

yanıt1
yanıt0
Abdullah Ağaç.:

SHow Yapması Avukat olduğu içinmi?

314
82
yanıtYanıtla
Tüm 67 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title