Haberler

Atatürk'ün Ayvalık'a Gelişinin 84. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’in Ayvalık ilçesini ziyaret edişinin 84. yıl dönümü coşkulu bir yürüyüş ve törenle kutlandı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Balıkesir'in Ayvalık ilçesini ziyaret edişinin 84. yıl dönümü coşkulu bir yürüyüş ve törenle kutlandı.

Törenler, sabah saat 10.00'da Karayolları 29. Şube Şefliği bahçesinde toplanan ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla başladı.

Karayolları 29. Şube Şefliği bahçesinden Ayvalık Belediye Bandosu öncülüğünde; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Toker, gaziler, şehit aileleri, daire amirleri, Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından 84 yıl önce Atatürk'ün ilçeye girip, ilçe merkezine yürüdüğü güzergahtan gerçekleştirdiği yürüyüşle sürdü.

Ayvalık Belediyesi Bando Takımı'nın seslendirdiği marşlarla gerçekleşen yürüyüşte protokol halkı selamlarken, güzergah boyunca ellerinde bayraklarla vatandaşların korteji uzun uzun alkışlaması ise coşkuyu arttırdı.

Yürüyüş, kortejin 13 Nisan Caddesi'nden Ayvalık merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'na ulaşmasıyla tamamlandı.

Saat 11.00'de protokol sırasına göre Atatürk anıtına çelenklerin sunulmasıyla devam eden etkinlikte, çelenk sunma töreninin ardından saygı duruşu akabinde İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı ise Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptı.

Başkan Gençer konuşmasında, Atatürk'ün 84 yıl önce ilçeye gerçekleştirdiği ziyaretin, 84 yıl sonra bugün aynı coşkuyla kutlandığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, tarımın gelişmesi için 1925 yılından itibaren dev yatırımların hayata geçirilmesini sağladığını kaydeden Başkan Gençer, "Atatürk'ün Türkiye'si borç almadan ve Osmanlı borçlarını ödeyerek kendi kaynaklarını kullanmayı başardı. Denk bütçeye dayalı ve enflasyonsuz kalkınma sonunda milli gelir artışı en üst seviyelere çıktı. Ekmeğimizi kendi unumuzdan yoğurduk. Şekerimizi kendi pancarımızdan aldık. Bezimizi kendi pamuğumuzdan dokuduk. Sanayi istatistiklerine göre, 1923'e kadar ülke genelindeki irili ufaklı tüm sanayi kuruluşlarının sayısı 386 idi. 1923-1933 arasında bu sayı 1087'ye yükseldi" dedi.

"Türk milletinin Atatürk'ün çizdiği yoldan sapması sonucunda 15 Temmuz'da gerici bir zihniyetin darbe girişimine maruz kalındı" diyen Gençer, benzeri sorunlarla karşılaşılmaması için Atatürk'ün aydınlık yolunda ilerlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tören, Kıvanç Sarlıcalı İlkokulu öğrencilerinin görsel sunum ve halk oyunlarını sergilemesiyle sona erdi. - BALIKESİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Mustafa Kemal Atatürk Rahmi Gençer Balıkesir Ayvalık Politika Güncel Haberler

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Şırnak'ta Gabar Dağı'nda petrol arama sahasında sondaj kulesi devrildi: 1 ölü, 2 yaralı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Silahı tutukluk yapınca öldürüldü! Önce bıçaklayıp sonra denize attılar

Silahı tutukluk yapınca öldürüldü! Önce bıçaklayıp sonra denize attılar

Bakmadan Geçme

BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 21 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? MasterChef 8. yarışmacı kim oldu? Masterchef ana kadrosuna kim girdi? Gabar Dağı nerede? Gabar Dağı petrol rezervi ne kadar? İSTANBUL'DA YANGIN SON DAKİKA! İstanbul Pendik'te orman yangını söndürüldü mü, son durum nedir? İstanbul'da orman yangını nerede çıktı? Pazar günü eczaneler açık mı, kapalı mı? 21 Temmuz İstanbul, Ankara, İzmir nöbetçi eczaneler! Baraj doluluk oranı 21 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? Resmi Gazete bugün (21 Temmuz) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! TRT 1 YAYIN AKIŞI 21 TEMMUZ: Bu akşam TRT 1'de hangi dizi ve filmler var? Akın Akınözü kimdir? Akın Akınözü kaç yaşında ve nereli? 21 Temmuz TV yayın akışı! Bu akşam TV'de hangi diziler, filmler var? 21 Temmuz Pazar ATV, Kanal D, Star, Show'da neler var? 21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

Ünlü oyuncu Burcu Günay'ın yediği çikolatanın içinden böcek çıktı

title