Haberler

Antalya - Gözaltındaki Avukata Destek Eylemi

Gözaltındaki avukata destek eylemiAntalya'da PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında geçen 15 Ekim'de gözaltına alınan avukat Özden Saldıran'ın hala ifatesinin alınmadığını iddia eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, durumu protesto etti.

Gözaltındaki avukata destek eylemi

Antalya'da PKK'ya yönelik soruşturma kapsamında geçen 15 Ekim'de gözaltına alınan avukat Özden Saldıran'ın hala ifatesinin alınmadığını iddia eden Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, durumu protesto etti.

Antalya Adliyesi birinci katındaki Avukat Lokal'inde toplanıp daha sonra ellerindeki pankart ve dövizlerle slogan atarak adliye bahçesine inen grup, Özden Saldıran'ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Grup adına açıklama yapan ÇHD Antalya Şube Başkanı Deniz Yıldırım, birçok darbe tecrübesi yaşamış olan Türkiye'de, savunma mesleğinin hiç olmadığı kadar ağır saldırı altında olduğunu iddia etti. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ soruşturmaları kapsamında geçen Kurban Bayramı öncesi Antalya Barosu'na bağlı avukatlara yönelik operasyonları hatırlatan Deniz Yıldırım, şöyle dedi

Kitlesel avukat operasyonunun ardından, meslektaşlarımıza ve mesleğimize yönelik hukuk dışı saldırılar, avukatları birer-ikişer gözaltına alma şeklinde devam etmektedir. Mesleki faaliyetlerimizden suç delili yaratılmaya çalışılmakta, müvekkil-avukat ilişkilerinin gizliliği ilkesi çiğnenmekte, avukatlığını yaptığımız dosyalardan örnekler alınmaktadır. Özden Saldıran arkadaşımızın bugün gözaltı süresi 15'inci günündedir ve halen ifadesi alınmamış, ne ile suçlandığı belli değildir. OHAL'de çıkarılan 667 sayılı KHK ya dayanılarak yapılan bu gözaltı uzatması mevzuata ve AİHS ilkelerine aykırıdır. Kabul edilmesi mümkün değildir. Antalya'da bu kadar uzun süren bir avukat gözaltısı şimdiye kadar olmamıştır.

Avukatlık mesleğinin yürütme organının baskı ve denetiminden ve her türlü endişeden uzak tutulması gerektiğini belirten Yıldırım, Ülkemizde avukatlar insan hakları ihlallerinin mağduru durumuna getirilmiştir. Darbecilere karşı mücadele gerekçesiyle başlayan OHAL süreci, ne yazık ki başarılı bir darbenin bile yapamayacağı bir şekilde, hak ve özgürlüklerin sınırsız şekilde çiğnenmesine dönüşmüş bulunuyor dedi.

Özden Saldıran'ın 28 Ekim günü Belek Polis Merkezi'ne sevk edildiğini de belirten Yıldırım, burada yasadışı uygulamalar olduğunu iddia etti. Yıldırım, Diabet ve tansiyon hastası olan meslektaşımız Özden Saldıran arkadaşımız yargı önüne çıkarılıncaya kadar, sokaklarda olacağız. Bürosunda, evinde arama yapılmış bir avukatın, 5 günlük avukat kısıtlamasıyla emniyette tutulmasını kabul etmiyoruz dedi. 50 kadar avukatın katıldığı grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Çağdaş Hukukçular Derneği Deniz Yıldırım PKK Politika Güncel Haberler

Esed'den 'normalleşme' yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Esed'den "normalleşme" yanıtı: Türk askerlerinin Suriye'den çekilmesi gündeme gelirse Erdoğan'la görüşürüm

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: 'Gerekirse TRT binasını yıkın' diye talimat verdim

Dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala: "Gerekirse TRT binasını yıkın" diye talimat verdim

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

İran'dan Gebze'ye giden alüminyum yüklü tırdan 23 düzensiz göçmen çıktı

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

Emekliye ne kadar ek zam yapılacak? Rakam bu akşam Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önüne gidiyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title