Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu - Haberler
Haberi Paylaş

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Yerel
Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıldönümü, kent merkezinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor.

Gümüşhane'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 96.yıldönümü, kent merkezinde düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlanıyor.

Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulması, saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Belediye Başkanı Mustafa Canlı'nın anıt şeref defterine yazdığı mesajın okunmasının ardından törenler Zafer Meydanı'nda gerçekleşti.

Buradaki tören, gaziler adına Celil Tanguroğlu'nun Vali Dr. Yusuf Mayda'da Türk bayrağı, Gazi Şaban Metin Aksoy'un Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Serhat Önder'e kurtarılmış yurt toprağı ve Gazi Ali Gürcan Erkan'ın Belediye Başkanı Mustafa Canlı'ya şehrin anahtarını sunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı yapan Belediye Başkanı Mustafa Canlı, 15 Şubat'ın Gümüşhanelinin düğünü, bayramı ve dirilişi olduğunu belirterek, "15 Şubat geçmişle geleceğin buluşma ve tanışma günü, empati zamanıdır" dedi.

Gümüşhane'nin büyük sıkıntılar çekilerek işgalden kurtarıldığını, gümüş bir tepside sunulmadığının altını çizen Başkan Canlı, gençliğin bu bilinçle yetişmesi gerektiğine vurgu yaparak, "Bizler bugün şehitlerimizin eşsiz fedakarlığı sayesinde Müslüman Türk olarak yaşıyoruz. Bunun kadrini bilmek mecburiyetindeyiz. Ruhları şad olsun" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer devlet büyüklerinin mesajlarının okunmasından sonra gaziler adına konuşmayı Celil Tanguroğlu yaptı.

Kutlama törenleri kapsamında ayrıca Siirt'in Pervari ilçesinde 2012 yılı Kasım ayında düşen askeri helikopterde şehit olan Uzman Onbaşı Yusuf Tüfekçi'nin babası Kenan Orhan Tüfekçi'ye devlet övünç madalyası ve beratı Vali Dr. Yusuf Mayda tarafından teslim edildi.

Öğrenciler tarafından şiirler okunması, 'Kurtuluşa Işık Yandı' konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasıyla kurtuluş koşusunda dereceye giren öğrencilere ödül ve madalyalarının protokol üyeleri tarafından verilmesinin ardından gerçekleştirilen halk oyunları, mehter takımı gösterileri ve Oytun Eleman ile Serpil Sarı'nın sahne aldığı Türk Halk Müziği konseriyle program sona erdi.

Etkinlikler kapsamında akşam saatlerinde Erzincan 3. Ordu Bando Takımı konseri yarın akşam da Aşıklar Şöleni düzenlenecek. - GÜMÜŞHANE

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

Gümüşhane'de Kurtuluş Coşkusu

İhlas Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500