Gevherhan Sultan Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem
Advertisement

Gevherhan Sultan Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem

09.12.2016 20:16 | Son Güncelleme: 09.12.2016 20:33
Gevherhan Sultan Kimdir? - Muhteşem Yüzyıl Kösem

Gevherhan Sultan kimdir? Mahpeyker Kösem Sultan'ın kızı Gevher Sultan nasıl öldü? Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisinde hayatı işlenen Gevherhan Sultan'ın hayatı haberimizde.

Gevherhan Sultan kimdir? Kösem Sultan ile I. Ahmed'in kızı, Sultan 4. Murad'ın ablası Gevherhan Sultan'ın nasıl öldü? Gevher Sultan'ın eşleri ve çocukları kimdir? FOX TV Muhteşem Yüzyıl Kösem ile birlikte hayatı merak konusu haline gelen Gevherhan Sultan'ın hayatı haberimizde.

GEVHERHAN SULTAN KİMDİR?

Muhteşem Yüzyıl Kösem... Gevherhan Sultan (d.1608-ö.1660) Osmanlı padişahı I. Ahmed ve Kösem Sultan'ın kızıdır, I. Mustafa'nin yeğeni, II. Osman'ın kız kardeşi, IV. Murad ile I. İIbrahim'ın ablası, IV. Mehmed'in halası ve Öküz Mehmed Paşa ve Topal Recep Paşa'nın eşi.

1608 senesinde Sultan I. Ahmet Han'dan olma ile nikâhlı eşi Kösem Sultan'dan doğma, Ayşe Sultan ve Fatma Sultan'dan sonra üçünçü kızı olarak İstanbul Topkapı Sarayı'nda dünyaya geldi. II. Osman'dan 4 yaş küçüktür. Gevherhan Sultan'ın doğumundan 4 yıl sonra da Kösem Sultan tahta çıkan oğlu IV. Murad'ı ve 1615'da I. İbrahim'i dünyaya getirdi.

Sultan Murad'ın büyük ablasıdır. Kösem Sultan'ın çıkarlarına uygun olarak siyasi evlilikler yapmıştır. Sultan Murad'ın kocası Topal Paşa'yı öldürmesinin ardından padişah ile arasına soğukluk girer. Gevherhan, Kösem Sultan'ın sözünden sadece bir kez, aşk için çıkacaktır.


GEVHERHAN SULTAN'IN EŞLERİ

Gevherhan Sultan diğer kızkardeşleri gibi ailesi tarafından evlendirildi, ablası Ayşe Sultan 1612'da 7 yaşında Nasuh Paşa evlendirilden sonra, aynı yılda Gevherhan Sultan henüz 4 yaşındayken ilk izdivacını kendisinden 48 yaş büyük Kaptan-ı Derya Öküz Kara Mehmed Paşa ile yapmıştır.

Öküz Kara Mehmed Paşa 1620'de öldüğünde 13 yaşında olan Gevherhan Sultan ikinci izdivacını 1624'da Topal Recep Paşa ile yaptı. Evlilikleri 8 yıl sürdü. IV. Murad, Topal Recep Paşa'yı katlettirdiğinde bu evliliği de sona ermiş oldu. Recep Paşa'nın ölümden sonra Siyavuş Paşa'yla nikâh edildi fakat Siyavuş Paşa vefat etti ve Gevherhan Sultan bir daha evlenmedi. Gevherhan Sultun'ın Öküz Kara Mehmed Paşa'dan bir oğlu ve Topal Recep Paşa'dan bir kızı olmuştur.

GEVHERHAN SULTAN NASIL ÖLDÜ?

Dul kaldıktan sonra Gevherhan Sultan ailesinin yanında kaldı. 2 erkek kardeşlerin ölümünü görmüş ve annesi Kösem Sultan'ın Turhan Hatice Sultan tarafından öldürülmesinin ardından 9 yıl yaşamıştır. Gevher Sultan 1660 yılında yeğeni IV. Mehmed saltanatında henüz 52 yaşındayken vefat etti ve babası I. Ahmet'in türbesine defnedildi.Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title