Haberler

Ankara)yörük Türkmenlerinden, 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Mitingi

(ANKARA)Yörük Türkmenlerinden, 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' mitingi -Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu: "Biz bu vatan uğruna şehit oluruz, tarihi de buna şahit yaparız"ANKARA - Türkmenler tarafından Kuzey Irak'ta yapılması öngörülen bağımsızlık...

(ANKARA)Yörük Türkmenlerinden, ' Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' mitingi

-Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu :

"Biz bu vatan uğruna şehit oluruz, tarihi de buna şahit yaparız"

ANKARA - Türkmenler tarafından Kuzey Irak'ta yapılması öngörülen bağımsızlık referandumu protesto edildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimini Irak'tan ayrılmayı öngören bağımsızlık referandumu öncesi protesto etmek amacıyla Türkmenler Ankara Anadolu Bulvarı'nda ' Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' mitingi düzenledi.

Mitinge katılan dernekler adına bir basın bildirisi okuyan Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği Genel Başkanı İrfan Tatlıoğlu, "2005'ten itibaren de Kerkük dünyaya Kürt bölgesi olarak servis edilmeye başlandı" dedi.

1991'deki müdahale ile başlatılan Irak'ın Kuzeyinde otonom bir yapının inşası 2003'de Irak'ın işgaline kadar sürdü diyen Tatlıoğlu, "10 Nisan 2003 tarihinde peşmergeler Kerkük'e saldırıp, şehri yağma ettiler. Tapu ve nüfus dairelerindeki kayıtları yok ederek, Türk izini Kerkük'ten silmeye kalktılar. 2005'ten itibaren de orası dünyaya Kürt bölgesi olarak servis edilmeye başlandı. Devlet ve kanunun ortadan kaldırıldığı Irak'ta; işgalcilerle iş birlikçileri, Kerkük'ün Irak Kürt Bölgesel Yönetimine bağlanmasını; ardından da bir müstakil Kürt Devleti kurulmasını hedeflediler. Bunu da 25 Eylül 2017 günü Kerkük'te referandum yaparak başlatmak istiyorlar" şeklinde konuştu.

"Sözde dostumuz ABD"

Referandum ile ilgili ABD'nin duruşuna da değinen Tatlıoğlu, "Bu arada sözde dostumuz ve müttefikimiz ABD; bir yandan Barzani'yi referandumdan vazgeçirmeye çalışır görünürken, diğer yandan Kerkük'ün kuşatılmasına yönelik hazırlıklara destek veriyor. Beyaz Saray'ın sömürge valisi, evvelce Irak'ın yüzde 40'ını vaad ettikleri Barzani'ye "Referandumu şimdilik ertele, Kerkük'ü de Kürt bölgesine dahil edelim" teklifini sundu. Esas mesele sadece referandum ertelenmesi veya iptali değildir. Asıl mesele, oradaki Türkmenler başta olmak üzere, Kerkük halkının izlerinin silinmesi ve bin yıllık Türk yurdu olan Kerkük'ten Türk mührünün kazınmak istenmesidir. Oradaki bir avuç petrol yüzünden Kerkük halkının huzurunun kaçmasını asla kabullenmeyiz" ifadelerini kullandı.

"Biz bu vatan uğruna şehit oluruz, tarihi de buna şahit yaparız"

"Kerkük meselesi dünyada bir tek Türkiye Cumhuriyeti kendisine dert edinmiştir" diyen Tatlıoğlu, "Devletimizin bu konudaki duruşunu yaptıklarını yapacaklarını dikkatle umutla ve heyecanla takip ediyoruz. Türk Milleti olarak bizler topyekün devletimizin yanındayız. Her milli meselede olduğu gibi yine devlet-millet bütünleşmesinin en önemli örneğini sergiliyoruz. Devletimizin; gerek uluslararası ilişkilerdeki vakur duruşu, gerek Irak ve Suriye özelindeki Ortadoğu meselelerine radikal yaklaşımı ve gerekse de Barzani'ye karşı tavizsiz kararlı tutumu, biz Yörük Türkmen camiasını başta olmak üzere Türk milletine umut ve gurur vermeyi sürdürecektir. Kerkük vatandır, biz de vatandaş. Biz bu vatan uğruna şehit oluruz, tarihi de buna şahit yaparız" diyerek sözlerine son verdi.

Şiirler ve dua ile başlayan mitingte Mersin'den, Kırıkkale'den Bursa'dan gelen Türkmenler de yer aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Genel

İrfan Tatlıoğlu Kerkük Irak Genel Haberler

title