Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Neslihan Atagül'ün hastalığı geçirgen bağırsak sendromu belirtileri, tedavisi...

Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Neslihan Atagül'ün hastalığı geçirgen bağırsak sendromu belirtileri, tedavisi...

Haberler.com - Haberler | Gündem
Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Neslihan Atagül'ün hastalığı geçirgen bağırsak sendromu belirtileri, tedavisi...

Son dönemlerde sık sık duyduğumuz bir rahatsızlık olan geçirgen bağırsak sendromuna ünlü oyuncu Neslihan Atagül de yakalandı. Sefirin Kızı adlı diziden ayrılmasının nedeni olarak gösterilen Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Neslihan Atagül'ün hastalığı geçirgen bağırsak sendromu belirtileri neler, tedavisi var mı?

Son dönemlerde adından sıkça söz edilen geçirgen bağırsak sendromunun, otoimmun hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden biri olarak gösterildiğini söylenmekte. Beslenme hatalarından strese, antibiyotikler, antideprasanlar başta olmak üzere gereksiz kullanılan ilaçlardan bakteri ve/veya virüs gibi patojenlere kadar birçok etkenin bağırsak geçirgenliğini etkileyerek hastalıklara zemin hazırladığı da belirtiliyor.

GEÇİRGEN BAĞIRSAK SENDROMU NEDİR?

Leaky Gut ya da halk arasında bilinen ismiyle geçirgen (sızdıran) bağırsak sendromu farklı sebeplerle ortaya çıkan bir sindirim sorunu. Normal şartlarda bağırsakta bulunan sıkı bağlar, sadece sindirilmiş besinlerin, mineral ve vitaminlerin geçişine izin veriyor. Bu sıkı bağlardaki açılma yaşanması durumunda ise geçirgen bağırsak sendromu olarak tanımlanan durum ortaya çıkıyor. Bu sıkı bağların açılmasıyla birlikte toksinler, mikroplar, sindirilmemiş yiyecek parçaları gibi istenmeyen maddelerin geçişine imkan sağlanmış oluyor. Kan dolaşımına geçen bu maddeleri tanımayan bağışıklık sistemin bu maddelere saldırması sorunu ortaya çıkarıyor.

Geçirgen bağırsak sendromu nedir? Neslihan Atagül'ün hastalığı geçirgen bağırsak sendromu belirtileri, tedavisi...

GÖZDEN KAÇIRILMAMASI GEREKİYOR

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmaların otoimmun hastalıkların altında yatan en büyük nedenlerden birinin geçirgen bağırsak sendromu olabileceğine işaret ettiğini ifade ediliyor. Alerji, astım, otizm, kronik yorgunluk sendromu, depresyon/anksiyete, egzema, haşimoto troidi, multiple skleroz, sedef, romatoid artirit, ülseratif kolit, ürtiker, Alzheimer ve kardiyovasküler hastalıkların kökeninin bu sendromla ilişkili olabileceği tartışılıyor. Dolayısıyla bu hastalıkların tedavi edilmesi için geçirgen bağırsak sendromunun gözden kaçırılmaması önem taşıyor.

Geçirgen bağırsak sendromunun tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu ve öncelikle de hastalığa sebep olan diğer nedenlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Uzm. Dyt. Öz, şu bilgileri verdi:

"ilaç tedavisinden ziyade doğal beslenme, geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde oldukça önemlidir. Doğal olmayan besinler çok fazla tarım ilacı, ağır metal ve benzeri zararlı bileşene maruz kalırlar. Dolayısıyla doğal olmayan besinler bağırsak duvarına daha fazla zarar verme potansiyeline sahiplerdir. Bağırsak onarılana kadar 3-6 hafta bir fonksiyonel tıp diyetisyeni ya da hekimi gözetiminde eliminasyon diyeti yapmak geçirgen bağırsak sendromu tedavisinde çok etkilidir. Yaklaşık 8-10 saat kaynamış kemik ve et suyu glutamin, lizin, glisin içereceğinden dolayı bağları onaracaktır. Fermente sebzeler yani ev turşuları bağırsak mikrobiyotasının zenginliğini artırıp koruyucu duvar oluşturması açısından önemlidir.Laktoz intolaransı olmadığı takdirde fermente süt ürünleri de bağırsak mukozasını ve geçirgen bağırsağı onarır. Omega 3 yağ asitleri de bağırsak tamiratında önemli rol oynamaktadır. Glutamin, Glisin, Lizin, Prolin bağırsak bariyerinin onarımını gerçekleştiren proteinlerdir."

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title