Gaziantep'te 66 Ton Kaçak Çay Ele Geçirildi

Gaziantep'te 66 Ton Kaçak Çay Ele Geçirildi

Gaziantep'in Şehitkamil İlçesindeki Bir Depoda 66 Ton Kaçak Çay Ele Geçirildi. İnsan Sağlığına Zararlı Olduğu Tespit Edilen Çay, Yakılarak İmha Edildi.

Gaziantep'te 66 Ton Kaçak Çay Ele Geçirildi

Gaziantep'in Şehitkamil ilçesindeki bir depoda 66 ton kaçak çay ele geçirildi. İnsan sağlığına zararlı olduğu tespit edilen çay, yakılarak imha edildi.

Emniyet Müdürlüğü'ne vatandaşlar tarafından yapılan bir ihbar üzerine harekete geçen Şehitkamil Belediyesi zabıta ekipleri ile Tarım Müdürlüğü denetim ekipleri, Merveşehir ile Otogar arasında bululan bir depoya ani bir baskın düzenledi. Depoda yapılan incelemede yaklaşık 66 ton kaçak çay ele geçirildi. İş yerinde ele geçirilen çaydan numune alan ekipler, laboratuarda yapılan tahliller sonucu, kaçak çayın insan sağlığına uygun olmadığını tespit etti. İş yeri sahibinin yaptığı itiraz üzerine 2. bir

laboratuar testi yaptıran Tarım il Müdürlüğü ve zabıta ekipleri el konulan çayın imhasına karar verdi.

Çayın bir bölümünü alarak kaçan depo sahibi hakkında İl Tarım Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Kaçak çayın yakalandığı depoda basın mensuplarına ortak bir açıklama yapan Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı ve İl Tarım Müdürü İbrahim Yılmaz, olayla ilgili gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, İl Tarım Müdürlüğü ile birlikte son zamanlarda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve halk sağlığı konusunda aynı hassasiyeti göstermeye devam edeceklerini söyledi. Tarım İl Müdürü İbrahim Yılmaz ise, kaçak çay sahipleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve bu tür işlerle uğraşanlara göz açtırmayacaklarını söyledi. Özkarslı ve Yılmaz, vatandaşları açık, paketsiz ve etiketsiz gıda tüketimi yapmamaları konusunda da uyardı.

Konuşmaların ardından depoda ele geçirilen kaçak çay Şehitkamil Belediyesi ekipleri tarafından yakılarak, imha edildi.

(TB-ST-GS-Y)

Kaynak: İHA