Fransa: 20 Yaban Ördeğinde Kuş Gribi Tespit Ettik

Fransa: 20 Yaban Ördeğinde Kuş Gribi Tespit Ettik

Anadolu Ajansı - Haberler | Dünya

Fransa Tarım bakanlığı, bu kış ilk kez Avrupa'da pek çok ülkede saptanan H5N8 virüsüne rastlanıldığını bildirdi.

Fransa'da bu kış ilk kez kuş gribi virüsü H5N8 tespit edildi.

TARIM BAKANLIĞI AÇIKLADI

Fransa Tarım Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avrupa'da pek çok ülkede saptanan H5N8 virüsüne Fransa'nın kuzeyinde de rastlandığı kaydedildi.

20 YABAN ÖRDEĞİNDE GÖRÜLDÜ

Açıklamada, virüsün, su kuşlarının avlanmasında yararlanılan 20 yaban ördeğinde 26 Kasım'da Pas-de-Calais bölgesinde yer alan Marck kentinde tespit edildiği ve yerel yetkililerin bölgede sağlık güvenliği önlemlerini artırdığı belirtildi.

FRANSA AY BAŞINDA PEK ÇOK ÖNLEM ALMIŞTI

Avrupa Birliği'nin en büyük kanatlı hayvan üreticisi olan Fransa'nın güneybatı bölgesinde bu yılın başında yaşanan salgın nedeniyle kanatlı hayvan ihracatında sorunlar yaşanmıştı. Son aylarda Hollanda, Almanya ve İsviçre gibi ülkelerdeki yoğun kuş gribi salgınları nedeniyle, Fransa Tarım Bakanlığı ay başında pek çok ilave önlem almıştı.

İNSANLARA BULAŞTIĞI GÖRÜLMEDİ

Yaban kuşları, hastalığın semptomlarını göstermeden, virüsü tüyleri yardımıyla hayvan üretim çiftliklerine taşıyabiliyor. İnsanlara bulaştığı yönünde henüz herhangi bir bulguya rastlanmayan H5N8 virüsü, 2014 yılında Avrupa'ya yayılmadan önce Asya'da milyonlarca kanatlı çiftlik hayvanının itlaf edilmesine neden olmuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title