Eskişehir: Eskişehir'de Gaspıralı İsmail'in Büstü Törenle Açıldı

Eskişehir: Eskişehir'de Gaspıralı İsmail'in Büstü Törenle Açıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Büyük Mutasavvıf ve Halk Şairi Yunus Emre'nin Türbesinin Makam Olarak Kente Getirilmesi Gerektiğini Belirterek, "Yunus Emre, Her Yıl 6 Mayıs'ta Düzenlenen Anma Töreninden 1 Gün Önce ya da Sonra Eskişehir'de Anılmalıdır" Dedi.

Eskişehir: Eskişehir'de Gaspıralı İsmail'in Büstü Törenle Açıldı

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, büyük mutasavvıf ve halk şairi Yunus Emre'nin türbesinin makam olarak kente getirilmesi gerektiğini belirterek, "Yunus Emre, her yıl 6 Mayıs'ta düzenlenen anma töreninden 1 gün önce ya da sonra Eskişehir'de anılmalıdır" dedi.

Büyükerşen, Şeker Mahallesi Gaspıralı İsmail Caddesi'nde düzenlenen Gaspıralı İsmail büstünün açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türk düşünürü, pedagog, gazeteci ve dil bilimci Gaspıralı İsmail'in tüm Türkler'i dilde, fikirde, işte birlik çatısı altında toplamaya çalıştığını söyledi. Gaspıralı İsmail'in, Sovyetler Birliği'nde büyük ızdıraplara muhatap olan vatandaşlara çok önemli hizmetler ettiğini ifade eden Büyükerşen, "Gaspıralı İsmail'e bir şükran göstergesi olarak büstünü yaptık. Daha önceden adını verdiğimiz caddenin başına büstünü diktik. 3 yıl önce ABD'ye yaptığım bir ziyarette, Kırım Derneği'nde Gaspıralı İsmail Bey'in yağlı boya resmini görmüştüm. Daha sonra büstünü yapmak için fotoğrafını çektim. Büstü yaparken o fotoğraftan esinlendik. Çocukluk ve gençliğimin geçtiği bölgeye olan borcumu, Türk dünyasının büyük düşünce adamlarından Gaspıralı İsmail'in heykelini dikerek ödemek istedim. Belediye başkanı olmadan önce hedefim; kentin varoşları sayılan Mamure, Cumhuriye ve İhsaniye mahallelerine hizmet getirmekti. Bu bölge, kentin giderek gelişen bölgesi olacak" diye konuştu.

Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı'nı da bu topraklara kazandırdığını kaydeden Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, yine bu bölgede bulunan Muttalıp Mezarlığı'nın da Yunus Emre Parkı olarak yeniden düzenlendiğini hatırlattı. Başkan Büyükerşen, Yunus Emre'nin her sene Eskişehir'in Mihalıççık İlçesi'ne bağlı Yunusemre Beldesi'nde düzenlenen törenle anıldığını hatırlatarak, "Yunus Emre, 6 Mayıs'ta düzenlenen anma töreninden 1 gün önce ya da 1 gün sonra Eskişehir'de anılmalıdır. Bunun için Yunus Emre'nin türbesini makam olarak kente getirmek gerekiyor. Umarım yetkililer, bu konuda gerekeni yapar" ifadelerini kullandı.

Eskişehir Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mesut Ör, katkılarından dolayı Yılmaz Büyükerşen'e teşekkür plaketi verdi. Daha sonra Gaspıralı İsmail'in büstünü açan Büyükerşen ve beraberindekiler, ardından dua etti.