Ergenekon Davası: Savcı Darbe Raporunu İstedi

Ergenekon Davası: Savcı Darbe Raporunu İstedi

Esas hakkındaki mütalaayı açıklaması beklenen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıkladı Esas hakkındaki mütalaayı açıklaması beklenen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle...

Ergenekon Davası: Savcı Darbe Raporunu İstedi

Esas hakkındaki mütalaayı açıklaması beklenen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıkladı Esas hakkındaki mütalaayı açıklaması beklenen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıkladı. Savcı Pekgüzel, TBMM'ye yazı yazılarak, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun rapor ve eklerinin dosyaya gönderilmesini talep etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde verilen aranın ardından devam edilen duruşmaya, protesto ederek salonu terk eden tutuklu sanıklar eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ile emekli orgeneraller Hurşit Tolon ve Hasan Iğsız da katıldı. Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese, birleşen dosyanın iddianamesinin okunmasına ara verildiğini belirterek, Genelkurmay Başkanlığı'ndan gönderilen Bilgi Destek Dairesi'ndeki harddisklerle ilgili naip hakim tarafından hazırlanan ön raporun okunacağını açıkladı.

Üye hakimlerden Fatih Mehmet Uslu'nun, ön raporu okumaya başladığı sırada sanık avukatları buna da itiraz ederek, kendilerine söz verilmesini istedi. Özese'nin, avukatlara ön rapor okunduktan sonra söz verileceğini ifade etmesi karşısında avukatlar ısrarla söz istemeye devam etti. Başkan Özese, "Yargılama yetkisi mahkemeye ait. Disipline uymak zorundasınız. Sabahtan beri aynı tepkiyle karşılaşıyoruz. İkazları dikkate alın. Mahkemenin yargılama yetkisine karışmayın. Avukatlar her duruşmada konuşamaz" ifadeleri ile avukatları uyarması duruşma salonundaki gerginliği artırdı. Avukatlar ve salonda bulunan milletvekilleri, Özese'nin bu sözlerini yuhaladı ve masalara vurarak, protesto etti. Özese'nin "Dışarı çıkarmak zorunda kalırım. Lütfen oturun. Söz vermiyorum" diye avukatları uyarmaya devam ettiği sırada Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de söz almak için araya girdi. Ancak Özese, savcı Pekgüzel'e de söz vermedi. Hakim Fatih Mehmet Uslu'nun ön raporu okumaya devam etmesi üzerine, avukatlar itirazlarını sürdürdü. Başkan Özese, yaşanan karmaşa nedeniyle duruşmaya tekrar ara verdi.

-SAVCI DARBE RAPORUNU İSTEDİ-

Emekli orgeneraller Aytaç Yalman ve Halil İbrahim Fırtına ile emekli Oramiral Özden Örnek'in 2009'da savcılık tarafından soruşturma sırasında alınan ifadeleri dosyaya konuldu. Esas hakkındaki mütalaayı açıklaması beklenen savcı Mehmet Ali Pekgüzel, talepler ve dosyadaki eksikliklerle ilgili isteklerini açıkladı. Savcı Pekgüzel, davayla birleştirilen Aykut Metin Şükre'nin de aralarında bulunuğu 4 sanık hakkındaki dava dosyasıyla ilgili beyanda bulunmaları için sanık avukatlarına süre verilmesini istedi. Pekgüzel, TBMM'ye yazı yazılıp, Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu'nun rapor ve eklerinin dosyaya gönderilmesini de isteyerek, tutuklu sanıklardan Mustafa Dönmez hakkında Genelkurmay Askeri Savcılığı'nda görülen davanın akıbetinin sorulması talebinde bulundu. Davada 119 açık, 23 de gizli tanık dinlenildiğini, 8 gizli tanığın da ismini açıkladığını ifade eden Pekgüzel, toplamda 150 tanığın beyanının alındığını söyledi. Pekgüzel, başka tanık dinlenilmesinin dosyaya yarar sağlamayacağını ve yargılamanın gereksiz yere uzatılmasına neden olacağını belirterek, tanık dinlenilmesi taleplerinin reddedilmesini istedi. Savcı Pekgüzel, gelmeyen yazı cevaplarının akıbetinin de sorulmasını talep etti. - Ankara