Erdoğan Arabuluculuk Rolünü Paris'te Sürdürüyor

Erdoğan Arabuluculuk Rolünü Paris'te Sürdürüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Suriye Arasındaki Dolaylı Görüşmelerde, Türkiye'nin Arabulucuk Rolünü Paris'te Devam Eden Akdeniz İçin Birlik Zirvesinde de Sürdürüyor.

Erdoğan Arabuluculuk Rolünü Paris'te Sürdürüyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Suriye arasındaki dolaylı görüşmelerde, Türkiye'nin arabulucuk rolünü Paris'te devam eden Akdeniz için Birlik zirvesinde de sürdürüyor.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a mesaj gönderdi.

Olmert'in sözcüsü Mark Regev, Erdoğan ile yapılan görüşmede, İsrail'in Suriye ile barış görüşmelerinde ''ciddi oldukları mesajını gönderdiklerini'' söyledi.

Regev, ''Barış müzakerelerini ilerlemesi konusunda ciddi olduğumuzu ilettik'' dedi.

Akdeniz için Birlik zirvesine, Ortadoğu barış süreci ile ilgili yapılan ikili görüşmeler damgasını vuruyor.

Zirveye katılan İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, bugün zirvede aynı masada bir araya gelmelerine rağmen el sıkışmadılar.

Zirveya katılan liderler yaptıkları çağrılarda, özellikle barışın tesis edilmesine öncelikle vurgu yaptı.

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek, Ortadoğu'da barış için İsrail ve Filistin'e barış müzakerelerini sürdürmeleri çağrısında bulundu.

Bu arada, AB'nin Dışişleri ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana basına yaptığı açıklamada, AB'nin Suriye ile bu yıl içinde ''ortaklık anlaşması'' imzalayabileceğini söyledi.

Solana, bugünkü zirvenin, Avrupa ve Şam arasında yeni ilişkilerde yeni dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Suriye, AB'nin bölgede ortaklık anlaşması yapmadığı şu ana kadar tek ülke özelliğini taşıyor.

Kapanış bildirisinde, İsrail-Filistin krizine, ABD'nin gözetiminde başlatılan ''Annapolis'' süreci ilkeleri çerçevesinde iki devletli çözüm çağrısı yapılıyor.

Uzun tartışmalar sonucunda varılan uzlaşma gereği, Arap Birliği, sürece gözlemci olarak katılmayacak ancak Barselona süreci toplantılarına davet edilecek.

Kaynak: AA