Elektrik Faturalarındaki 10 Yıllık Kayıp Kaçak Bedelini Geri İstediler - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Elektrik Faturalarındaki 10 Yıllık Kayıp Kaçak Bedelini Geri İstediler

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Tüketici Hakları Derneği Başkanı "Elektrikte Soyguna Son Kampanyası" başlatarak, 10 yıllık kayıp-kaçak,dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedellerini geri istedi.

THD Başkanı Turhan Çakar, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ile Yargıtay 3.Hukuk Dairesinin kararlarına göre; kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedellerinin yasalara, adalet ve hukuk anlayışına aykırı olarak elektrik faturalarına yansıtıldığını belirterek, "10 yıldan beri biz tüketicilerden alınan 5 kalem bedel ve bunların KDV'sinin faiziyle birlikte ödenmesini istedik." dedi.

FATURANIN YÜZDE 40'I HAKSIZ BEDEL

Başkan Çakar, dernek olarak yaptıkları bir hesabı da kamuoyuyla paylaştı. Buna göre 4 kişilik bir konut abonesi ayda asgari olarak 230 kwh elektrik tüketimine 94.69TL ödüyor. Bu bedelin yaklaşık 29 lirası kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet ve sayaç okuma bedeli olarak alınıyor. Böylece fon ve vergiler hariç, aylık elektrik faturasının yüzde 38'ini bu beş kalem oluşturuyor. Bu bedeller üzerinden yüzde 18 KDV alındığından 5.22 lira da buna ödeniyor. Çakar, "Hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak konut abonelerinden alınan bu 5 kalem bedel ile bunların KDV'si 34,22TL'yi buluyor. Buna göre, tüketiciler toplam fatura bedelinin %36'sını hukuk ve adalet anlayışına aykırı olarak haksız bir şekilde ödemektedirler" dedi.

"ELEKTRİKTEKİ SOYGUNA SON" KAMPANYASI

Çakar, "Bizler, tüketiciler olarak bu haksız bedelleri, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu ile Yargıtay 3.Hukuk Dairesinin Kararlarına uygun olarak ödemek istemiyoruz. Elektrik dağıtım ve iletim şirketlerinin biz tüketicilerden 10 yıldan beri almış oldukları kayıp-kaçak, dağıtım, iletim, perakende satış hizmet, sayaç okuma bedelleri ile bu bedellerden almış oldukları KDV'nin faiziyle birlikte bizlere iadesi için 'Elektrikteki Soyguna Son' kampanyası başlatmış bulunuyoruz." dedi.

THD Dernek ve üyeleri Ankara'da elektrik dağıtımını yapan Enerjisa'ya dilekçe vererek, yargı kararı gereği 10 yıldan beri kendilerinden alınan 5 kalem bedel ve bunların KDV'sinin faiziyle birlikte ödenmesini talep ettiler.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Turhan Çakar, Yargıtay, Ekonomi, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (63)
FETHİ ULUÇEÇEN:SAYIN ENERJİ BAKANINA DUYURU BU KAÇAK ELEKTRİK FATURASINA BİR EL ATMASINI İSTİYORUZ OTOMATİKMAN BU BEDELİŞNİ ÖDENMESİNİ ARZU EDİYORUZ Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
serhatMobil-ANDROID:dunyada calısmadan garanti para kazanan baska meslek yok hemde insaf ölcusunü asan rakamla Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
boş:o kadar yorum yazılmış bir Allah'' ın kuluda çıkıp dememiş bu bedeli aşmak için şu yolu izlemelisiniz şuraya şu şekilde başvurmalısınız diye. anca boş muhabbet. Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
Tüm 63 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title