Elazığ-Kuzey Anadolu Fay Hattı Tır'I, Elazığ'Da
Haberler » Güncel » Elazığ-Kuzey Anadolu Fay Hattı Tır'I, Elazığ'Da - Haber

Elazığ-Kuzey Anadolu Fay Hattı Tır'I, Elazığ'Da

Elazığlılar'a Deprem Anında Neler Yapılması Gerektiğini Anlatan Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Jeofizik Mühendisi Dr. Doğan Kalafat, "depremler İçin 'şu Tarih ve Şu Saatte Olacak' Dememiz Mümkün Değil. Keşke Mümkün Olsa. Bizler Depreme Hazırlıklı Olmalıyız. Önemli Olan Bu. Mesela Deprem Sonrasında Bilinçli Tahliye Çok Önemli. Özellikle, İlk 72 Saat Hayat Kurtarma Açısından Çok Daha Önemli" Dedi.

Elazığ-Kuzey Anadolu Fay Hattı Tır'I, Elazığ'Da

Elazığlılar'a deprem anında neler yapılması gerektiğini anlatan Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü jeofizik mühendisi Dr. Doğan Kalafat, "Depremler için 'şu tarih ve şu saatte olacak' dememiz mümkün değil. Keşke mümkün olsa. Bizler depreme hazırlıklı olmalıyız. Önemli olan bu. Mesela deprem sonrasında bilinçli tahliye çok önemli. Özellikle, ilk 72 saat hayat kurtarma açısından çok daha önemli" dedi.

Deprem ve zorunlu deprem sigortası konularında vatandaşları bilgilendirmeyi amaçlayan ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu ile Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırması Enstitüsü iş birliğiyle hayata geçirilen 'Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ı, 20 ili kapsayan gezisine Elazığ'dan başladı. Araç içinde bulunan simülatörle, Elazığlılar'a, 8 Mart 2010 tarihinde Elazığ Karakoçan İlçesi Başyurt Beldesi merkezli 42 kişinin ölümüne neden olan 6.0 büyüklüğündeki deprem anı yaşatıldı. Deprem anını bire yaşayan vatandaşlara, deprem anında ne yapılması gerektiği konusunda bilgi veren Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, "Sürekli hareket halindeyiz. Belki yıllar sonra Ege Denizi kapanacak. Tabi bu milyonlarca yıl sürebilir. Ama bizim elimizdeki veriler sadece 30-40 yıldan ibaret" dedi.

DEPREM UZUN SÜRERSE BİNALAR AYAKTA KALIR

Depremlerin olumsuz etkilerini belirleyen 5 önemli faktörün büyüklük, süre, uzaklık, cins ve derinlik olduğunu söyleyen Kalafat, "Elazığ Karakoçan Başyurt depreminin büyüklüğü 6.0 idi, şiddeti se 7.7'lik depremle 6'lık deprem arasında belki 100 belki de 1000 misli fark var. Depremin süresi ne kadar uzun olursa, binaların ayakta kalma şansı o kadar artar. Deprem bölgesine yakın oturan daha çok etkilenir. Depremin geçtiği dalga da çok önemli çünkü dağılma ve kırılmanın yönü var. Enerjide fayın niteliği de var ve zemin koşulları da çok önemli" diye konuştu

'DEPREM ANINI TAHMİN EDEMİYORUZ'

Meraklı vatandaşların sorularını yanıtlayan Dr. Kalafat, "Elazığ'da büyük deprem bekleniyor mu?" şeklindeki bir soruyu şöyle cevaplandırdı:

"Bizler 'Nerede ve ne büyüklükte?' sorularını tahmin edebiliyoruz, fakat 'Ne zaman?' sorusunun cevabını bizler de bilmiyoruz. Zaten 'Nerede ve ne büyüklükte?' sorularının cevabını bulmak için daha önce olmuş depremlere ve fayların boylarına bakarak cevap bulabiliyor ve tahmin edebiliyoruz. Bizim depremlerimizin tamamı sığ odaklı, o yüzden yıkıyor. Yani 600 kilometre derinlikteki bir depremle 6 kilometre derinlikteki depremin tahrip gücü bir olmaz. Depremler için şu tarih ve şu saatte olacak dememiz mümkün değil. Keşke mümkün olsa. Bizler depreme hazırlıklı olmalıyız. Önemli olan bu. Mesela deprem sonrasında bilinçli tahliye çok önemli. Özellikle, ilk 72 saat hayat kurtarma açısından çok daha önemli."

Dr. Doğan Kalafat, depreme karşı alınacak tedbirleri ise şöyle sıraladı:

"Deprem öncesinde binamızın güvenli yerlerini tespit etmeliyiz. Binalarımızın yapısal durumlarını kontrol ettirmeliyiz. Paniklememek için önceden tahliye planı yapmamız şart. Sabitlenmiş beyaz eşyalar yaşam boşluğu oluşturabilir. Deprem esnasında elektriklerin kesileceğini unutmamalıyız. Deprem sonrasında yangınlardan dolayı ölümler daha çok oluyor. Bu nedenle, gazlı ve elektrikli eşyaları sabitlemeli ve şartelleri kapatmayı unutmamalıyız."

Kuzey Anadolu Fay Hattı TIR'ı, Elazığ'daki programının ardından, sırayla Bingöl, Erzurum, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Ankara, Karabük, Bolu, Düzce, Sakarya, Kocaeli, Tekirdağ ve Çanakkale'yi gezecek.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler