Ekvador'da koronavirüsten ölenler kimlik tespiti için mezardan çıkarılıyor

Ekvador'da koronavirüsten ölenler kimlik tespiti için mezardan çıkarılıyor

25.11.2020 14:29 | Son Güncelleme: 25.11.2020 16:15

Ekvador Savcılığı, koronavirüs salgını nedeniyle sağlık ve cenaze sisteminin çöktüğü Guayaquil şehrinde hayatını kaybedenlerin kimliklerinin tespit edilmesi için çalışmalara başladı. Bu kapsamda salgın nedeniyle hayatını kaybedenler defnedildikleri mezarlardan çıkarılacak.

Ekvador Savcılık Ofisi tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, "Savcılık Bürosu, Ulusal Adli Tıp Sisteminin de desteğiyle Covid-19 salgını sırasında yaşamını yitirenlerin kimliklerini tanımlamak için DNA örnekleri topluyor" ifadeleri yer aldı. Şu ana kadar Guayaquil'in kuzeyindeki Los Ceibos Hastanesi'nden nakledilen 45 cansız bedenden 18'inin mezardan çıkarıldığı bildirilirken, Daule kasabasında bulunan La Aurora Mezarlığında yürütülen işlemlerin ise birkaç gün içinde tamamlanmasının beklendiği aktarıldı.

Ekvador'da koronavirüsten ölenler mezardan çıkarılıyor

PEK ÇOK KİŞİ SİSTEME ÖLÜ OLARAK KAYDEDİLDİ

Ekvador Savcılığı olayla ilgili soruşturmayı mayıs ayında, şehrin Los Ceibos Hastanesi etrafındaki çöp konteynerlerinde 237 cansız bedenin parçalanmış halde bulunmasının ardından başlatmıştı.

Salgının ilk olarak ortaya çıktığı mart ve nisan ayları arasında çok sayıda can kaybı olması nedeniyle Guayaquil'de sağlık ve cenaze sistemi çökmüştü. Devlet hastanelerinde yaşanan cansız beden karmaşalarının yanı sıra evinde ölenlerin naaşları da günlerce bekletilmiş, pek çok cansız beden kimliği tespit edilmeden yakılmıştı. Yaşanan kimlik karmaşası sonucunda aslında yaşayan pek çok kişi sisteme ölü olarak kaydedilmiş, sonrasında ise hayatta oldukları anlaşılmıştı. Durumun fark edilmesi üzerine harekete geçen Ekvador Savcılığı, cansız bedenlerin kimliklerini saptamak için mezarların tek tek kazılmasına karar vermişti.

Ekvador'da koronavirüsten ölenler kimlik tespiti için mezardan çıkarılıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (1)
REPTİLİANLAR GERÇEKTİR: birisi bu cesetlerin neden parçalandığını açıklasın pandemi bahane ne tür bi iblislik çeviriyonuz.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title