Haberler

"İhracatçı Firmaların Navlun Maliyeti Azalacak"

Ekonomi Haberleri

PETKİM Genel Müdürü Sadettin Korkut, "Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız." dedi.

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, " Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız" dedi.

Korkut, yaptığı yazılı açıklamada, yaptıkları kapasite artışı yatırımının bağımsız bir fabrika yatırımına yakın değere sahip olduğunu, önemli bir yatırım ve tarihi bakım dönemini geride bıraktıklarını belirtti.

Yaptıkları yatırımın etkisinin yılın son aylarından itibaren görülmeye başlayacağını bildiren Korkut, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Sanayicimiz için ürettiğimiz hammaddenin Türkiye içerisinden sağlanma miktarını arttırmış oluyoruz. Türkiye'nin cari açığına pozitif katkı yaparak ekonomimize olumlu katkı sağlayacağız. Ayrıca daha az doğalgaz tüketileceği için yıllık doğalgaz faturamız da azalacak."

Ana ürün olan etilenin üretildiği Etilen Fabrikası kapasitesinin yıllık 520 bin tondan 588 bin tona ulaştığını böylece enerji ve hammadde birim tüketimlerinin azaltıldığını, operasyonel verimliliklerin artırıldığını kaydeden Korkut, "Üretimden lojistiğe kadar tüm süreçlerde operasyonel verimliliği ön planda tutarak ve kontrol edebildiğimiz değişkenlere odaklanarak karlılığı ve verimliliği geliştirmek istiyoruz" dedi.

Korkut, bölgenin tüm ticareti açısından büyük önem taşıyan konteyner limanı'na gelecek yıl Eylül ayında gemilerin yanaşmaya başlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Şu anda Faz-1 ve Faz-2'nin hafriyat, rıhtım dolgu ve kazık çakma çalışmaları yüzde 75 oranında tamamlandı. Türk sanayicileri Pire ve İskenderiye gibi limanlarda zaman kaybetmekten kurtulacak. İhracatçı firmaların navlun maliyeti azalacak. Ayrıca yarımadada 2015 yılı sonunda tamamlamayı planladığımız RES Rüzgar Enerji Santrali ile enerji çeşitliliğine giderken ilk fazı tamamlandığında ihtiyacımız olan elektrik enerjisinin yüzde 12'sini de buradan karşılamış olacağız."

Öte yandan Petkim'in yıllık brüt üretim kapasitesinin 3,2 milyon tondan 3,6 milyon tona ulaştığı bildirildi. - İzmir

Kaynak: AA / Ekonomi

Sadettin Korkut Türkiye Petkim Ekonomi Haberler

title