Haberler

Petkim 44,4 Milyon Lira Net Kâr Açıkladı

Güncelleme:

Petkim, 2015'in ilk çeyreğinde 44 milyon 400 bin lira net kâr rakam açıkladı.

Petkim'den yapılan açıklamaya göre, şirket 2015'in ilk üç aylık döneminde 937 milyon lira ciro yaptı.

BÜYÜK KÂR

Geçen yılın ilk çeyreğinde 37 milyon lira net kâr açıklayan Petkim, bu yılın ilk çeyreğinde ise yaklaşık 84 milyon lira brüt, 44 milyon 400 bin lira da net kâr elde etti.

VERİMLİLİK ARTTI

Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, 2014 yılında tamamlanan yatırımlarla kapasitesi yüzde 13 artarak büyüyen şirketin, operasyonel verimliliğinin arttığını, enerji ve birim ham madde maliyetlerinde azalma yaşandığını ve böylece son dönemlerdeki çeyrek bazında en iyi finansal sonuçlarından birinin ortaya çıktığını belirtti.

HACMİ BÜYÜDÜ

Geçen yıl, 5 yılda bir yaptıkları planlı bakım duruşlarının gerçekleştirildiğini, duruş maliyetleriyle birlikte 200 milyon dolarlık yatırımın tamamlanarak Petkim'in hacminin yüzde 13 büyüdüğünü dile getiren Korkut, "Bu beklediğimiz bir durumdu; çeyrek bazlı baktığımızda son dönemlerin en iyi finansal verilerine ulaştık. Bu verimliliğin kalıcı etkileri olacağını görüyoruz. Bizim için sürdürülebilir karlılık hedefi önemli, buna göre hareket ediyoruz." ifadelerini kullandı.

"DÖVİZ ETKİLİYOR"

Korkut, petrokimya piyasalarını etkileyen iki temel etkenin petrol fiyatları ve dövizdeki değişimler olduğunun altını çizdi. Şirketin bu konuda aldığı doğru pozisyon sayesinde finansal sonuçlara katkı sağlandığını belirten Korkut, Türkiye için ideal petrol fiyatının varil başına 75-80 dolar bandı olduğunu vurguladı. Korkut, petrol ve dövizde yaşanan dalgalı dönemde müşterilerin üretim gücüne destek olmak adına ihracatlarını kısarak iç piyasaya daha fazla önem verdiklerini ifade etti.

YENİ YATIRIM YOLDA

Korkut, ayrıca Petkim'de 2015 içerisinde de 125 milyon dolarlık bir yatırım öngörüldüğünü, Petkim Konteyner Limanı için ise geri sayımın devam ettiğini kaydetti.

Kaynak: AA / Ekonomi

Sadettin Korkut Petkim Ekonomi Ekonomi Ekonomi Güncel Haberler

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran 'şeriat' sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Görüntülere valilikten açıklama geldi! Diyarbakır'da restoran "şeriat" sloganlarıyla basılırken, polis ve bekçinin tavrı tartışma yarattı

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen 'Azmanbüs' açıklaması

Ada sakinlerinin hedefindeki İmamoğlu'ndan günler sonra gelen "Azmanbüs" açıklaması

Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

Oğlu, PKK'lılarla birlikte insan kaçakçılığından tutuklandı! MHP'li isim istifa etti

Bakmadan Geçme

Soma nerede? Soma hangi ile, nereye bağlı? SOMA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Soma'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? #128680 MANİSA'DA DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı Manisa'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? İZMİR'DE DEPREM Mİ OLDU SON DAKİKA! 25 Haziran Salı İzmir'de ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? 3. Dünya savaşı mı çıkıyor, Hakan Fidan ne dedi? Fenerbahçe hangi takımlarla hazırlık maçı yapacak 2024-25? 25 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Petrolul Ploieşti hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? 25 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 25 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24 Haziran 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 24 Haziran Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 25 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 24 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 24 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 24 Haziran Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır?
Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

Kadın müşteriden zincir market çalışanına dayak! Kafasını defalarca dondurucuya vurdu

500

Yorumlar (1)

Adınızı Yazın:

30. 05. 2008 tarihinde özelleştirilmesi tamamlandı. Akbabalar Petkim i de satıp yediler kısacası. Ne karınları var dünyayı yeseler doymazlar kaaaardeşim.

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title