Haberi Paylaş
Kadınlar Ekonomiye 'Damgasını' Vuruyor

Kadınlar Ekonomiye 'Damgasını' Vuruyor

Ekonomi Haberleri

Kadın Girişimciler, Ekonomi Yönetiminde Karar Alma Mekanizmalarında Varlıklarını Artırdı.

Kadın girişimciler, ekonomi yönetiminde karar alma mekanizmalarında varlıklarını artırdı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde kurulan Kadın Girişimciler Kurulu'nun çalışmalarıyla cesaretlenen kadın girişimciler, oda ve borsa yönetimlerine giriyor.

''Model kadınlar'' yaratmayı hedefleyen Kurul, ocak ayında başlanan ve şubat ayı boyunca devam edecek oda ve borsa yönetimlerinin rengini değiştirdi. Yüzyıllık tarihlerinde bugüne kadar hiç kadın üyesi olmayan meclislere ve meslek komitelerine ilk defa kadınlar giriyor.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Meclisine Sevim Güral Olgun, Aysel Yükselener, Ceyda Çetin Erenler, Naime Göker Ekim ve Aylin Girgin Oğuz girdi. Derya Çerkeş, Banu Akalınoğlu meslek komitesine seçildi.

Konya Ticaret Odası Meclisine Banu Bağrıaçık, Zerrin Özel, Aliye Günaydın; Konya Sanayi Odası Meclisine Sevda Kayhan Yılmaz ve Şeyma Ayhan katıldı.

Kayseri Ticaret Odası Meclisine Şafak Çivici ve Şenel Güngör; Disiplin Kuruluna Gül Soydan ve Ayşe Uzunlu girdi. Şafak Çivici aynı zamanda TOBB delegesi seçildi. Kayseri Sanayi Odası Meclisine Berna İlter ve Sema Elmacıoğlu, meslek komitesine Zuhal Gözüküçük seçilme başarısı gösterdi.

Nurten Çeçeli de Ankara Sanayi Odası Meclisine ilk katılan kadın oldu.

Of Ticaret ve Sanayi Odası, Meclis Başkanlığını bir kadına teslim etti. Zuhal Akyüzlü, erkeklerden oluşan meclise başkanlık edecek.

Gaziantep'te de Hülya Akkaya, 111 yıllık Ticaret Odası tarihinde ilk kadın Meclis Üyesi ve TOBB delegesi oldu; Gaziantep Sanayi Odası'nda Müge Bilgel meslek komitesine seçilen ilk kadın unvanını aldı.

Seçimi yapılacak borsalardan İzmir Ticaret Borsası Başkanlığına ise Işınsu Kestelli adaylığını koydu.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, Türkiye'de kadın girişimciliğini nitelik ve nicelik olarak geliştirmek amacıyla 2007 yılında TOBB bünyesinde kurulan Kadın Girişimciler Kurulunun ilk aşamada 74 ilde kurulduğunu ve 1,273 kadın girişimciye ulaştıklarını söyledi.

Kaynak: AA / Ekonomi

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title