Haberi Paylaş

Grexit, Schaeuble'nin Planıydı"

Ekonomi Haberleri

Grexit, Schaeuble'nin Planıydı'

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, geçen yıl ülkesinin Avro Bölgesinden çıkmasıyla sonuçlanabilecek krize ilişkin, "Yunanistan'ın avrodan çıkıp drahmiye geçmesine ilişkin planın, ne benimle ne François Hollande'la ne de Vladimir Putin'le ilgisi vardı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, geçen yıl ülkesinin Avro Bölgesinden çıkmasıyla sonuçlanabilecek krize ilişkin, " Yunanistan'ın avrodan çıkıp drahmiye geçmesine ilişkin planın, ne benimle ne François Hollande'la ne de Vladimir Putin'le ilgisi vardı. O Wolfgang Schaeuble'nin planıydı." dedi.

Çipras, France 24 kanalına verdiği röportajda, Yunanistan'da devam eden ekonomik kriz, geçen yıl yaşanan Yunanistan'ın AB'den çıkma planı (Grexit) tartışmaları ve Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilere dair soruları yanıtladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Le Monde gazetesine verdiği mülakatlardan oluşan bir kitapta, kendisinin, Rusya Devlet Başkanı Putin'den drahmiyi Rusya'da basmasını istediği iddialarının sorulması üzerine Çipras, "Kesin bir dille söylemek istiyorum ki, bu söylenenlerin ve yazılanların hepsi uydurma ve gerçeği yansıtmıyor." ifadelerini kullandı.

Çipras, Kendisinin ve Hollande'ın Avrupa'yı bir arada tutmak için büyük zorluklara göğüs gerdiğini belirterek, "Yunanistan'ın avrodan çıkıp drahmiye geçmesine ilişkin planın ne benimle ne François Hollande'la ne de Vladimir Putin'le ilgisi vardı. O, Wolfgang Schaeuble'nin planıydı." şeklinde konuştu.

Çipras ayrıca, bu planın, diğer AB hükümetlerinin Almanya Başbakanı Angela Merkel'i planı uygulamaması yönünde ikna etmeleri sonucu durdurulabildiğini savundu.

Başta Almanya Maliye Bakanı Schaeuble olmak üzere Avrupalı ortaklarının, son 6 yılda Yunanistan'dan taahhütlerine uyması gerektiğini belirttiklerini anımsatan Çipras, "Bunu hak ettiğimize inanıyorum." diye konuştu.

Kaynak: AA / Ekonomi

Wolfgang Schaeuble François Hollande Aleksis Çipras Yunanistan Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title