Haberler

Fetih 1453'ün Yapımcısı Faruk Aksoy'a Dolandırıcılık Suçlaması

Ekonomi Haberleri

Türk sinemasının en pahalı filmi olarak kayıtlara geçen Fetih 1453'ün yapımcısı Faruk Aksoy, olmayan bir şirket üzerine çek kestiği iddiası ile 'nitelikli dolandırıcılıkla' suçlanıyor.

Aksoy, ticaret sicilde kaydı bulunmayan şirketi adına çek keserek alacaklı bir firmaya verdi. Verilen çek karşılıksız çıkınca icra takibi başladı. Ancak şirketin ortada olmadığı belirlendi. Bunun üzerine Aksoy Film'in büyük hissedarı olan Faruk Aksoy hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Aksoy'un şirketine yönelik bir çok icra takibinin de yapılmaya başlandığı belirlendi. Konu ile ilgili görüşüne başvurmak istediğimiz Faruk Aksoy ise çağrılarımıza yanıt vermedi.

'NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK' SUÇLAMASI

Yapımcı-yönetmen M. Faruk Aksoy hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuru geçtiğimiz hafta yapıldı. Aksoy'a yönelik 'nitelikli dolandırıcılık' ve 'sahtecilik' suçlaması ile yapılan başvuruyu Safari Grip Film Hizmetleri A.Ş. yaptı. Savcılık soruşturma dosyasına sunulan belgelere göre Safari Grip ile ticaret yaptığı Aksoy Film Müzik Yapım Tic. Ltd. Şti. arasındaki krizin gerisinde karşılıksız çıkan bir çek yer alıyor.

ÇEK KARŞILIKSIZ ÇIKTI

Aksoy Film, Safari Grip isimli şirkete 30 Mart 2015 günü ödeme tarihli bir çek verdi. Safari Grip personeli, çekin günü geldiğinde tahsil etmek için bankaya gittiğinde, çekin karşılıksız olduğunu öğrendi. Çekin ödeme gününden 2 hafta sonra ise Aksoy Film hakkında alacaklı şirket avukatı Murat Emergen aracılığı ile İstanbul İcra Müdürlüğü üzerinden icra takibi başlatıldı.

ŞİRKET ORTADA YOK

Kesinleşen takip kararı şirkete tebliğ edilmek istendi. Ancak, İstanbul Ticaret Odası kayıtları üzerinde yapılan sorgulamada şirketin varlığına hukuken son verildiği anlaşıldı. 15 Aralık 2014 günü resen terkin kararı alınan şirket sahibi Aksoy'un bu durumu kendilerinden gizlediği iddiasına yer verilen suç duyurusunda, borçluların hileli davranışta bulunduğu iddia edildi. Suç duyurusu dilekçesinde Faruk Aksoy ve kardeşi Servet Aksoy'un nitelikli dolandırıcılık suçu işledikleri iddia edilerek kamu davası açılması talep edildi. Aksoy Film hakkında, önemli bir bölümü geçtiğimiz son iki ayda olmak üzere birçok icra takibinin yapıldığı belirlendi.

Konu ile ilgili görüşüne başvurmak üzere telefonla ulaşmaya çalıştığımız Faruk Aksoy ise çağrılarımıza yanıt vermedi. Aksoy'un şirket numarasını da açan olmadı.

Aksoy Film hakkında çok sayıda icra takibinin yapıldığı anlaşıldı.

RECEP İVEDİK'İN DE YAPIMCISI

Faruk Aksoy, 17 milyon dolar bütçeli Fetih 1453'ün yanı sıra gişe rekorları kıran Recep İvedik, Çılgın Dersane, Güle Güle, Hürrem Sultan gibi çok izlenen bir dizi filmin yapımcı ve yönetmenliğini üstlendi.


Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Servet Aksoy Faruk Aksoy Fetih 1453 Ekonomi Güncel Haberler

title