Haberler

Amerikan Ekonomisi Doların Yükselmesini Etkiliyor

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı ve Ekonomi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Nağaç , ABD ekonomisinin iyi gitmesi beklentilerinin doların yükselmesini etkilediğini ifade etti.

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı ve Ekonomi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Nağaç, ABD ekonomisinin iyi gitmesi beklentilerinin doların yükselmesini etkilediğini ifade etti.

Zirve Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölüm Başkanı ve Ekonomi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Nağaç, Amerika ekonomisinin iyi gitmesi beklentilerinin doların yükselmesini etkilediğini kaydederek, vatandaşları uyardı. Nağaç, "ABD'deki piyasa verilerinin daha iyiye gitmesi dolayısıyla Amerikan ekonomisinin de iyiye gitmesi beklentisinin devam etmesi sebebiyle Amerikan merkez bankasının faiz yükseltmesinden kaynaklanıyor" dedi. Türkiye'de doların yükselmenin ana sebebine de değinen Nağaç, "Bazı zamanlarda küçük ani yükselişler, Türkiye'de riski artıran siyasi polemikler ve ya çevre ülkelerdeki olaylar ve gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki çöküşlerinden de kaynaklanabiliyor" diye konuştu.

Son bir yıl içerisinde amerikan ekonomisinin faiz artırıma gitmesi ve faiz arttırma beklentisi içerisinde olması nedeniyle doların sürekli arttığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Nağaç, "Bunun da aslında çok açık şekilde Dolar-TL paritesi ile Euro-TL paritesini karşılaştırarak görebiliriz. Mesela son bir senede Euro-dolar paritesi toplamda çok değer kazandı ya da kaybetmedi, çok değişmedi. Ama dolar lira karşısında yüzde 20 - 25 değer kazandı. Bunun da çok bariz bir şekilde Avrupa Merkez Bankasının faiz indirmesinden ama Amerika Merkez Bankasının faiz yükseltmesinden kaynaklandığını söyleyebiliriz" şeklinde konuştu. Döviz piyasasındaki aşırı yükselişin ithalat fiyatlarını olumsuz etkilediğine de vurgu yapan Nağaç, "Belirli bir zaman sonra fiyatlara yansıyacaktır ve enflasyonda etkisini gösterecektir. Zaten geçen sene de merkez bankasının enflasyon hedeflerinin tutmamasının bir sebebi de döviz fiyatlarındaki yükseliş oldu. Sadece şansımız şöyle yaver gitti ki, petrol fiyatları çok yükselmedi. Dolayısıyla hem petrol fiyatları, hem de döviz kuru etkisi aynı anda oluşmadı. Her ikisi aynı anda oluşsaydı çok yüksek enflasyon oranı çıkabilirdi. Döviz fiyatının yüksek olması ihracatın artmasına sebep olması gerekirken, mevcut konvektörde, dünya ekonomisinin mevcut haliyle biz de Türkiye olarak bu yüksek döviz fiyatlarından yararlanamıyoruz. Dolayısıyla yüksek döviz fiyatlarının pozitif etkilerini kullanamazken, sadece negatif etkilerini görüyoruz. Dolayısıyla uzun vadede Türkiye ekonomisini kötü etkileyeceğini, enflasyonu daha da tetikleyeceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

HANGİ DÖVİZE YATIRIM YAPILMALI?

Nağaç, döviz fiyatlarının artacağı göz önünde bulundurularak, dövize yatırım yapmanın çok mantıklı olacağını kaydetti. Nağaç, "Ama hangi döviz oranı olduğu çok önemli. Mesela Euro'ya yatırım yaparlarsa, aslında hiç bir değer kazanmayabilir ve hatta değer kaybedebilir, reel getirisi eksi bile olabilir. Mevcut piyasa koşullarında ve faiz beklenti koşullarında doların Euro'yla bir olma ihtimalini göz önüne alarak, yatırımların daha çok dolar üzerine yapılması daha mantıklı olacaktır. Ama aynı zamanda şöyle bir soru da çıkarır ortaya. Yatırım yapmak için borç alacaksa ya da bankaların dış kaynak kullanımında daha çok Euro'ya üstünlük vermesi daha mantıklı olacaktır" ifadelerine yer verdi. - GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Zirve Üniversitesi Türkiye Ekonomi Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G-7 Zirvesi'nde yanına gelen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Sinan Ateş cinayetinin kilit ismi Tolgahan Demirbaş, savcıyı açık açık tehdit etti: Onlarla aynı safta olmayın

Eylem Tok ile oğlu ABD'de yakalandı! Evladını kaybeden baba Özer Aci: Azıcık da olsa yüreğimize su serpildi

Eylem Tok ile oğlu ABD'de yakalandı! Evladını kaybeden baba Özer Aci: Azıcık da olsa yüreğimize su serpildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title