Haberler

Akbank'ın Dokuz Aylık Net Karı 2 Milyar 416 Milyon Lira Oldu

Akbank’ın, dokuz aylık konsolide net kârı 2 milyar 416 milyon TL oldu.

Akbank'ın, dokuz aylık konsolide net karı 2 milyar 416 milyon TL oldu.

Akbank'ın, dokuz aylık konsolide net karı 2 milyar 416 milyon TL oldu. Bankanın 2014 yılı ilk dokuz aylık finansal sonuçlarını değerlendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Ekonomimiz ilk 6 ayda yıllık bazda yüzde 3.3 oranında büyüdü. Bu büyümeyi de sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde gerçekleştirdi. Birçok ülkenin büyüme hızının düştüğü dikkate alındığında, Türkiye'nin bu büyüme hızı oldukça iyi. Sermaye yapısı güçlü, sağlam ve likit bankacılık sektörümüz sağladığı finansman kaynaklarıyla ülkemizin büyümesini desteklemeyi sürdürdü. Akbank olarak bu dönemde geçtiğimiz yılsonuna kıyasla aktiflerimizi yaklaşık yüzde 10 büyüterek 214 milyar TL'nin üstüne çıkardık. Ayrıca aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yüzde 11'in üstünde bir büyümeyle 165 milyar TL'nin üstüne yükselttik." dedi.

Akbank'ın yılın ilk 9 ayında 3 milyar 102 milyon TL brüt kar elde ettiğini açıklayan Binbaşgil, "Brüt karı üzerinden 686 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net karı 2 milyar 416 milyon TL oldu." dedi.

Binbaşgil, Türkiye'nin yatırım, üretim ve ihracat odaklı bir büyüme modeline odaklandığını vurgulayarak, "Bu modelin merkezinde KOBİ'lerimiz ve şirketlerimiz bulunuyor. KOBİ'ler ve şirketlerimiz işlerini büyüttüğü, uluslararası piyasalarda rekabet gücünü ve pazar paylarını artırdığı ölçüde ekonomimizi daha da ileriye taşıyacak. Bu kapsamda onlara ayrı bir önem veriyoruz. Orta, Küçük, Mikro ölçekli işletmeler ve Kurumsal kredilerimiz yoluyla reel sektöre sağladığımız desteği 91 milyar TL'si nakdi kredi olmak üzere toplamda 122 milyar TL'nin üstüne çıkardık." dedi.

Büyürken finansal sorumluluklarını koruduklarının altını çizen Binbaşgil, makro ihtiyati tedbirlere paralel reel sektöre yönelik kredilerin bireysel kredilere oranla çok daha iyi geliştiğini, kredi kartları kredilerinde ise planlı bir küçülme gerçekleştiğini söyledi.

Akbank'ın sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahip olduğunu vurgulayan Binbaşgil, "3. çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.7 seviyesinde bulunuyor." dedi. Takipteki kredi karşılıklarına da değinen Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yüzde 181 oranında karşılık ayırdığının altını çizdi.

Tasarruf bilincini tabana yaymaya yönelik çalışmalarının bankanın mevduatına olumlu yansımasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Binbaşgil, "Mevduat Birikim Hesapları ile her ay yaklaşık 200 bin müşterimiz Akbank'ta düzenli birikim yapıyor. Toplam mevduatımız yüzde 8'in üstünde bir büyümeyle yaklaşık 122 milyar TL'ye yükseldi." dedi.

Uzun vadeli ve uygun maliyetli finansman olanaklarıyla dış ticaret işlemlerinin daha da büyümesine katkı sağladıklarını hatırlatan Binbaşgil, "Mart ayında yaklaşık 1.4 milyar dolarlık yılın ilk sendikasyon kredisini aldık. Bunun yanında, Haziran ve Temmuz'da yaklaşık 1.3 milyar dolar tutarında seküritizasyon işlemini de gerçekleştirdik. Son olarak geçtiğimiz Ağustos'ta 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki sendikasyon işlemimizi tamamladık. 18 ülkeden 44 bankanın katılımıyla sendikasyonda önemli bir başarıya imza attık." dedi.

Akbank'ın başarılarının yurtdışında takdir görmeye devam ettiğini söyleyen Binbaşgil, "Brand Finance tarafından gerçekleştirilen 'Dünyanın En Değerli 500 Banka Markası-2014' araştırmasında üst üste 3. defa 'Türkiye'nin En Değerli Banka Markası' olduk. Ayrıca dünyanın en değerli banka markalarının bulunduğu sıralamada 94. sırada yer alarak önemli bir başarıya da imza attık. Diğer yandan Euromoney ve EMEA Finance Akbank'ı 'Türkiye'nin En İyi Bankası' seçti. Akbank Direkt Mobil, Barselona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nde 'Dünyanın En İyi Akıllı Telefon Uygulaması' olarak seçildi. Bu ödülü alan ilk Türk bankası olduk. Mobilite konusunda iddialıyız ve dünyadaki en iyi bankalardan biriyiz." dedi. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Hakan Binbaşgil Türkiye Akbank Ekonomi Haberler

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Klima sorunu çözülmeyen tatilciden protesto! Yatağını otelin en serin yeri olan restorana taşıdı

Bakmadan Geçme

21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi
Yazılım krizi sonrası piyasaların gözü 2 veride! Merkez Bankası salı günü açıklama yapacak

Yazılım krizi sonrası piyasaların gözü 2 veride! Merkez Bankası salı günü açıklama yapacak

500

Yorumlar (1)

onat10:

eko postu aylık 29 tl diye werip 68 lira pos aidat ücreti alırsanız net karlarınız tabıkı yüksek çıkar sızın banka kadar yalan banka yok bu yüzden kredı kartımıda kapattım sıra hesaplarımı kapatmakta olcak

0
0
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title