Einstein'ın Seyahat Günlüklerindeki Irkçı İfadeler Gün Yüzüne Çıktı
BBC

Einstein'ın Seyahat Günlüklerindeki Irkçı İfadeler Gün Yüzüne Çıktı

Alman fizikçi Albert Einstein'ın 1922-23 yıllarında Orta Doğu ve Uzak Doğu'ya uzanan seyahatlerinde tuttuğu ve ırkçı yorumlarını kaleme aldığı günlükler yayınlandı.

Alman fizikçi Albert Einstein'ın ırkçı ve yabancı düşmanı görüşlerini yazdığı seyahat günlükleri yayınlandı. Einstein bu günlüklerde 1922-23 yıllarında Orta Doğu ve Uzak Doğu'dan izlenimlerini aktarıyor.

"ÇİNLİLER PİS, KALIN KAFALI İNSANLAR"

Yazılarda Einstein'ın yabancılar hakkındaki olumsuz genellemeleri dikkat çekiyor.

Çinliler'i "pis, kalın kafalı insanlar" olarak niteleyen Einstein, "başka ırkların yerini alsalardı yazık olurdu" ifadelerini kullanıyor.

SONRALARI IRKÇILIK KARŞITI OLDU

Einstein, yaşamının ileriki yıllarında ise ABD'nin insan hakları mücadelesinde rol oynamış, ırkçılığı da "beyazların hastalığı" olarak tanımlamıştı.

Günlüklerdeki Einstein ise çok daha farklı.

"CEHENNEMDEN FIŞKIRMIŞ GİBİLER"

Princeton Üniversitesi'nin yayınladığı metinler, Einstein'ın İspanya'da başlayıp Sri Lanka üzerinden Çin ve Japonya'ya uzanan yolculuğuna ışık tutuyor.

Mısır'daki Port Said limanından izlenimlerini kaleme alan Einstein, karşılaştığı bazı satıcılar için "Levantenlerin her tonu.... sanki cehennemden fışkırmışlar gibi" ifadelerini kullanmış.

YORUMLARINDAN ÇOCUKLAR DA NASİBİNİ ALMIŞ

Eski adıyla Seylan Adası, şimdiki Sri Lanka için yazdıkları ise şöyle:

"Büyük bir kirlilik içinde yaşıyorlar, yerler pislik dolu, az şey yapıyor, az şeye ihtiyaç duyuyorlar. Hayatın basit ekonomik döngüsü işte..."

Ünlü fizikçinin en dikkate değer yorumları ise, Çinliler hakkında.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Einstein Çinli çocuklar için "ruhsuz ve duygusuz" tabirini kullanırken, Çin'den "tuhaf ve sürüye benzeyen bir ulus" diye bahsediyor.

Einstein yazılarında, ülkede yaşayan erkekler ve kadınlar arasında ise fazla bir farklılık olmadığını öne sürüyor.

BBC
YORUMLAR (55)

 • VATANDAS:
  Yalan mi soylemis veya iftira mi atmis da irkci damgasi yemis ? Temiz, tertipli birine pis demek belki ama Pis birine pis demek suc mu ?
 • EL TURCO:
  Yahudi kökenli Alman domuzu seni. Dünyayı sen mahvettin atom bombasını bularak.
  MOLA: Cahal cahal konuşmayın. Aynşyayn atom bumbasını bulan kişi değildir. Atom bumbasının icadına kadar giden süreçte atom fiziği alanında bilimin ilerlemesine gayret etmiştir. Atum bombası bu alanda çalışan yüzlerce bilim adamının çabasıyla oluşmuştur. Aynştayn dedenin katkısı 10 bile değildir. Kendileri daha ziyade uzayda zihinsel deney yapardı. Bu deneylerin de çoğu matematiksel ve fiziksel olarak aynen ispatlandı. Biliyorum sonuna kadar okuyamadın seni malo
 • NACİ TABUT:
  anştayn sadece bir fizikçi o kadar iyi bir insan değil iyi bir insan başkalarına hakaret etmez
Tüm 55 yorumu okumak için tıklayın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.