Haberler

Gazi Üniversitesi'nde Türkiye - Azerbaycan ilişkileri masaya yatırıldı

Abone Ol

Gazi Üniversitesi'nde Türkiye ile Azerbaycan'ın ilişkilerinin geliştirilmesi için panel düzenlendi. Panelde bir millet iki devlet kavramı dile getirilerek, Türk dünyasının bütünleşmesi gerektiği vurgulandı.

Gazi Üniversitesi'nde Türkiye - Azerbaycan ilişkileri masaya yatırıldı

ANKARA - Gazi Üniversitesi'nde Türkiye ile Azerbaycan'ın ilişkilerinin geliştirilmesi için panel düzenlendi. Panelde bir millet iki devlet kavramı dile getirilerek, Türk dünyasının bütünleşmesi gerektiği vurgulandı.

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev'in 100. doğum yılı olması dolayısıyla Gazi Üniversitesi'nde Türkiye ile Azerbaycan ilişkileri konulu panel düzenlendi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Gazi Üniversitesi Rektör Vekili Yücel Gelişli, Haydar Aliyev'in Azerbaycan'ın kurulmasında, gelişmesinde ve devletleşmesinde çok büyük emekleri olduğunu söyledi. Gelişli, Haydar Aliyev'in büyük bir devlet adamı olduğunu hatırlatarak, "Haydar Aliyev 1923 yılında Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nde dünyaya geldi. Büyük bir devlet adamıdır. Özellikle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği döneminde 1980'li yıllarda SSCB'de önemli görevler üstlenmiş bir devlet adamıdır. Soğuk savaş döneminde Azerbaycan'ın özerk pozisyonunun korumak içinde özel çabaları olmuştur" açıklamalarında bulundu.

Panelde konuşan Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Mammadov ise Azerbaycan tarihinin 30 yıla aşkın süresinin Haydar Aliyev ismiyle direkt bağlantılı olduğuna dikkati çekti.

Memmedov, Azerbaycan'ın tüm alanlarda kalkınmasında Haydar Aliyev'in büyük bir rol oynadığını kaydederek, "Toplumsal, siyasal, ekonomik ve kültürel alanda gelişmeler ile bağımsız Azerbaycan devletinin oluşumu, Haydar Aliyev'in engin hizmetlerinin bir sonucu olmuştur. 1990'lı yılların başında siyasi ve ekonomik bir kriz yaşayan Azerbaycan, toprakları işgal edilmiş iç savaş eşiğinde olan bir devletti. Haydar Aliyev, derin siyasi zekası ve üstün kabiliyetleri sayesinde tarihin zor döneminde başarıyla geçmiş Azerbaycan'da istikrar sağlamış ve bugün ki kalkınmanın temelleri atılmıştır" ifadeleri kullanıldı.

Panelde, 'Haydar Aliyev'in Türk Dünyasının Bütünleşmesine Katkıları', 'Haydar Aliyev ve Bir Millet İki Devlet Kavramı' ve 'Haydar Aliyev Dönemi ve Türkiye-Azerbaycan Kültürel İlişkiler' konuları tartışıldı. Panel, müzakereler ve kapanış konuşmaları ile tamamlandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Eğitim

Gazi Üniversitesi Azerbaycan Türkiye Eğitim Haberler

Bakmadan Geçme

Mesut Yar Sözcü Tv'den neden ayrıldı? Sabahın Sözcüsü Mesut Yar yok mu, neden yok? Mesut Yar kimdir, kaç yaşında ve nereli? Mesut Yar hangi partiden aday ve nereye aday oldu? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı ne zaman? Erzurumspor - 24 Erzincanspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? SINIF ANNESİ UYGULAMASI KALDIRILDI MI? Okullarda 'Sınıf Annesi' yasaklandı mı, neden kaldırılıyor? MEB 'Sınıf Annesi' açıklaması nedir? Kuruluş Osman YENİ BÖLÜM (139. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kuruluş Osman yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Şahane Hayatım YENİ BÖLÜM (6. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Şahane Hayatım yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Seçil Erzan'ın maaşı ne kadar, kaç TL? Seçil Erzan kaç para maaş alıyor? Benim Güzel Ailem 22. BÖLÜM ne zaman? Benim Güzel Ailem yeni bölüm (Final) ne zaman, fragman yayınlandı mı, yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var Mandıracı Amca iflas mı etti? Mandıracı Amca kapandı mı, neden kapandı? THY, Avustralya uçuşları ne zaman başlayacak, direkt uçuş var mı? Margot Robbie, THY'nin reklam yüzü oldu mu? Beylerbeyi Sarayı hangi günler açık? Beylerbeyi Sarayı giriş ücreti! Beylerbeyi Sarayı ne zaman yapıldı? Dolmabahçe Sarayı hangi günler açık? Dolmabahçe Sarayı giriş ücreti ne kadar? Motorine indirim var mı? Motorine indirim gelecek mi, ne kadar gelecek? 6 Aralık güncel Motorin ve akaryakıt fiyatları! KABİNE TOPLANTISI'NDA ALINAN KARARLAR SON DAKİKA! Asgari ücret zammı belli oldu mu, ne kadar olacak? Topkapı Sarayı nerede, hangi günler açık? Topkapı Sarayı bölümleri neler?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title