Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı - Haberler
Haberi Paylaş

Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı

Edebi Hayat Okumalarında Ödül Zamanı
Bültenler - Haberler | Güncel

Kendilerine verilen Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç kitaplarından sınava giren öğrencilerden başarılı olanlar, düzenlenecek törenle ödüllerini alacak.

Türk edebiyat tarihinin yaşayan en büyük yazarlarından Mustafa Ruhi Şirin ve Sezai Karakoç'un kitapları, Kocaelili çocukların ellerinde okundu, insanlığa verdikleri en önemli mesajlar belleklere kazındı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen "Edebi Hayat Okumaları" projesi kapsamında iki yazarımızın en güzel kitapları öğrencilere dağıtıldı. Öğrenciler okudukları kitaplardan sınava girdi ve derece elde edenler belli oldu. Ödül töreni ise 25 Nisan Çarşamba günü saat 11.00'de Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi Şirin'in katılımıyla yapılacak. Şirin'in öğrenci ve velilerine yönelik bir konuşma da yapacağı KSMMO Salonu'nda düzenlenecek törende sınavda başarılı olan öğrenciler ve okulları ödüllerine kavuşacak.

EDEBİ HAYAT OKUMALARI PROJESİ

Proje kapsamında öğrencilerde kitap sevgisi oluşturulması ve kitap okumaya özendirilmesi hedefleniyor. Kocaeli genelinden 279 ortaokul ve 159 liseden 7 bin 945 öğrenci ''Edebi Hayat Okumaları Projesi''ne katıldı. Öğrencilere Türkçe'yi doğru, güzel ve etkili kullanma becerisini kazandırmak, kitap okumayı sevdirmek, kelime dağarcığını zenginleştirmek, onlara güven duygusu kazandırmak isteyen proje; milletlerin asıl kurtuluşunun kültürel zaferlerden geçtiğini kavratabilmek amacını da taşıyor.

ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE

Kocaeli'nde özel ve resmi tüm lise ve ortaokul öğrencilerine yönelik proje kapsamında, ortaöğretim öğrencilerine Mustafa Ruhi Şirin'e ait eserler, lise öğrencilerine ise Sezai Karakoç'a ait eserler verildi. Okullarda oluşturulan beşer kişilik gruplardan ortaokul öğrencileri Mustafa Ruhi Şirin'in ''Geceleri Mızıka Çalan Kedi, Her Çocuğun Bir Yıldızı Var, Mavi Rüyalar Gören Çocuk, Dünyaya Gülen Adam, Aşk Olsun Çocuğum Aşk Olsun'' kitaplarını; lise öğrencileri ise Sezai Karakoç'un ''Diriliş Neslinin Amentüsü, Monna Rosa Şiirler-1, Alınyazısı Saati Şiirler, Günlük Yazılar 4 (Gün Saati), Diriliş Muştusu'' kitaplarını dikkatlice okudu.

OKUDUKLARINDAN SINAVA GİRDİLER

Kitapları okuyan, kendi aralarında tartışan ve almaları gereken mesajları belirleyen öğrenciler, 7 Nisan tarihinde 120 sorudan oluşan bir sınava abi tutuldu. 2 saatlik sınav sonucunda başarılı olan öğrencileri ve grubu, rehber öğretmenlerini tam ve çeyrek altın, okullarını ise kitap seti ve bilgisayar ödülleri bekliyor.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Mustafa Ruhi Şirin, Sezai Karakoç, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title