Topraktan bir türlü çıkarılmayan kafatası hemen korumaya alındı: İlk kez böyle bir şey görüyoruz - Haberler
Haberi Paylaş

Topraktan bir türlü çıkarılmayan kafatası hemen korumaya alındı: İlk kez böyle bir şey görüyoruz

Haberler.com - Barış Yahya Çinçin - Dünya
 - Güncelleme:

Peru'da araştırmacıların uzun uğraşları sonucu topraktan çıkarılan ve korumaya alındıktan sonra müzeye gönderilen kafatasındaki detay, bilim camiasını hayrete düşürdü. Bilim insanları, kafatasında bir metal maddenin olduğunu ve bu metal maddenin kafatasında kırılan yeri kaynatmak için eklendiğini belirtti. Araştırmacılar, ilk defa böyle bir kafatasıyla karşılaştıklarını ifade etti.

Peru'da arkeologlar tarafından gerçekleştirilen hummalı çalışmalar sonucunda gün yüzüne çıkarılan bir kafatası, bilim camiasında da büyük şaşkınlığa neden oldu. Şu sıralar ABD'nin Oklahoma kentindeki SKELETONS: Museum of Osteology'de sergilenen kafatasıyla bilgiler, duyanları hayrete düşürdü.

Kafatasının yaklaşık 2 bin yıl önce kafatası kırılan bir askere ait olduğu ve askerin Perulu doktorlar tarafından ameliyata alındığı bilgisi verildi. Buna göre Perulu doktorlar, askerin kafatasının kırık bölümüne, metal bir malzeme ile kaynaştırma uyguladı.

Müzeden kafatasıyla ilgili yapılan açıklamada ise, "Bu kafatasıyla ilgili fazla bir bilgimiz yok. 2 bin yıl öncesine ait olduğu tahmin ediliyor ve görünüşe göre cerrahlar başarılı bir ameliyat gerçekleştirmiş" ifadelerine yer verildi.

Tulane Üniversitesi'nden fiziksel antropolog John Verano da konuyla ilgili, "O dönem sapanların ve taşların silah olarak kullanılması nedeniyle kafa kırıklıkları bir hayli yaygındı. Perulu cerrahların da kafatası tedavisinde uzman olmalarının nedeni bu durumdur" dedi.

Topraktan bir türlü çıkarılmayan kafatası hemen korumaya alındı: İlk kez böyle bir şey görüyoruz

Arkeoloji Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title