Haberi Paylaş
Süleymaniye: İtalya Dışişleri Bakanı D'alema'nın Irak Ziyareti

Süleymaniye: İtalya Dışişleri Bakanı D'alema'nın Irak Ziyareti

Dünya Haberleri

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak'ın Süleymaniye kentine gelen İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Massimo D'alema, İtalyan askerlerinin Irak'tan çekileceğini belirtti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Irak'ın Süleymaniye kentine gelen İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Massimo D'alema, İtalyan askerlerinin Irak'tan çekileceğini belirtti.

İtalya'daki yeni kabinede dışişleri bakanı olarak görev alan İtalya eski Başbakanı D'alema, Irak'taki İtalyan askerlerinin bir kısmının Haziran ve Temmuz aylarında çekileceğini, geri kalan kısmın ise 6 ay içinde tamamen İtalya'ya döneceğini ifade etti.

İtalya Başbakanı Romano Prodi'nin önerisiyle, Irak Devlet Başkanı Talabani ile biraraya gelen Masimo D'alema, Irak'taki İtalyan askerlerinin geri çekileceğini söyledi. Sabah başkent Bağdat'ta Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile görüştükten sonra yerel saatle 15.00'te 2 özel uçakla Süleymaniye'ye gelen İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'alema ve beraberindekiler, daha sonra, yoğun güvenlik önlemleri altında Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) sözde parlamentosuna geçti. Burada Irak Devlet Başkanı Talabani tarafından kapıda karşılanan Dalema, Talabani'ye Romano Prodi'nin taleplerini iletti. İtalyan hükümetinin Irak'tan asker çekme konusundaki kararlılığını ifade eden İtalyan Dışişleri Bakanı D'alema, ülkenin güneyindeki Nasıriye'de İngiliz komutasındaki 2 bin 700 İtalyan askerinin aşamalı olarak geri çekileceğini ifade etti. Irak Devlet Başkanı Talabani ile yaklaşık 1.5 saat görüşen Dalema, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, 'İspanya gibi Irak'tan kaçarak çekilmediklerini ve uzlaşma yoluyla ayrılacaklarını' ifade etti.

Irak Devlet Başkanı Talabani ise, İtalyan Dışişleri Bakanı'nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirirken, İtalyan hükümetinin asker çekme kararına saygı duyduklarını söyledi. "Burada görev yapan, bize hizmeti geçen İtalyan askerlerine teşekkür ediyoruz" diyen Talabani, "Biraz daha kalmış olsalardı daha iyiydi; ancak yapılacak bir şey yok. Irak ordusu, diğer koalisyon güçleriyle birlikte kendi güvenliğini sağlamaya çalışacak" dedi.

Buna göre, İtalya ve Irak Savunma Bakanları'nın detayları görüşmek üzere yakın bir tarihte biraraya geleceği öğrenildi.

18 Mayıs'ta göreve resmen başlayan yeni İtalya hükümeti, Irak'taki savaşı vahim bir hata olarak değerlendirmiş, 2 bin 700 İtalyan askerini Irak'tan geri çekeceklerine dair söz vermişti. Yeni kabine, bu konudaki ilk somut adımını bugün atmış oldu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Dünya

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title