Haber : Erdoğan'ın iade talebinin ardından İsveç'te PKK destekçisi vekil, Dışişleri Bakanı'na suç duyurusunda bulundu - Haberler

Haberi Paylaş

Erdoğan'ın iade talebinin ardından İsveç'te PKK destekçisi vekil, Dışişleri Bakanı'na suç duyurusunda bulundu

 - Güncelleme:

Türkiye'nin iadesini istediği isimlerden biri olan terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh, Türkiye ile imzalanan muhtıra sonrası İsveç'te kriz çıkardı. Kakabaveh, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde hakkında Finlandiya ve Türkiye ile imzaladığı ortak muhtıra nedeniyle Anayasa Komisyonu'na suç duyurusunda bulundu. Erdoğan, daha önce terör suçlularının iadesiyle ilgili "Şimdi bu konuda verilmiş sözler var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek" diye konuşmuştu.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında 28 Haziran'da İspanya'nın başkenti Madrid'deki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi imzalanan ortak muhtıra terör örgütü destekçisi İsveç Milletvekili Amineh Kakabaveh'i rahatsız etti.

İmzalanan muhtıra nedeniyle terör örgütü YPG/PKK destekçisi bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde hakkında Anayasa Komisyonu'na suç duyurusunda bulundu.

Kakabaveh, Anayasa Komisyonu'ndan Linde'nin hükümetin yetkilerini ihlal edip etmediğini ve anayasaya aykırı hareket edip etmediğini araştırmasını istedi.

Ortak memorandum ile İsveç'in Türkiye'ye silah ihraç etme sözü verdiğini ve bundan rahatsız olduğunu ifade eden Kakabaveh'in ayrıca İsveç'in suçluları Türkiye'ye iade edeceğine dair maddenin de incelenmesini istediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg başkanlığında yapılan 4'lü zirve sonrasında, bu ülkeler arasında memorandum imzalandı. Terör örgütü PKK/YPG'ye desteği nedeniyle İsveç ve Finlandiya'ya tepki gösteren Türkiye, 4'lü görüşmeden istediğini aldı.

Muhtırayla birlikte elde edilen kazanımlar şöyle:

  • 1-PKK ve uzantılarıyla mücadelede Türkiye'yle tam işbirliği.
  • 2-Terörizmin tüm biçim ve tezahürleriyle mücadelede Türkiye'yle dayanışma sergilenmesi.
  • 3-PYD/YPG ve FETÖ'ye destek sağlamama taahhüdü.
  • 4-Savunma sanayii alanında ambargo kısıtlamalara gidilmemesi, işbirliğinin artırılması.
  • 5-İsveç ve Finlandiya'nın terörizmle mücadele ve savunma sanayii konularındaki ulusal mevzuatlarını ve uygulamalarını tadil etme taahhüdü.
  • 6-Terörizm ve örgütlü suçlarla mücadele alanında istihbarat paylaşımına ilişkin yapılandırılmış işbirliği mekanizması tesisi.
  • 7-Terör suçlularının iadesi konusunda somut adımlar atılması ve ikili düzeyde ahdi düzenlemeler yapılması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, imzalanan üçlü muhtıra sonrası "Bu iki ülkeden yakın zamanda bazı terör suçlularının iadesi söz konusu olabilir mi?" sorusunu, "Şimdi bu konuda verilmiş sözler var. Örneğin İsveç 73 teröristi bize gönderecek. Şu anda 3-4 tane gönderdiler. Ama bunlar bizim için yeterli değil. Tabii bunları Adalet Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız, Milli İstihbarat Teşkilatımız yakın markaja alıp takibini yapacak ve 'Bu teröristleri gönderin bakalım.' diyecek. Bunların hepsi bizim taleplerimiz olarak şu anda ortada. Bunlar geldi geldi; gelmediği takdirde gereği ne ise o gereğini de biz her an kurumlarımız ve birimlerimiz vasıtasıyla yapmaya devam edeceğiz." diye yanıtladı.

İhlas Haber Ajansı / Dünya

Politika Dünya Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Dr.Kimbel:

isveç kışın çok soğuk olur Türkiye çok güzel sana hapishanede yün yatağı veririz merak etme sen kim isveç anayasası kim haddini bil gel bekliyoruz seni gülüm

DODOK DODOK:

Çekilen acıların bedelleri ödetilmeden; şehitlerimiz rahat değildir. Bu böyle biline...

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title