Haberi Paylaş

Rusya'da seferberlik kaosu büyüyor! Askere gitmek istemeyen genç, arkadaşına ayağını kırdırdı

Dünya Haberleri

Rusya Devlet Başkanı Putin'in kısmi seferberlik ilanının ardından yüzlerce vatandaş ülkeden kaçmak için havaalanlarına ve sınırlara akın etti. Ukrayna'ya karşı savaşmak istemeyen ve kaçamayan diğer Ruslar ise farklı yollar deniyor. En son yayınlanan görüntülerde bir genç, askere gitmemek için arkadaşına ayağını kırmasını söylüyor. Arkadaşı ayağını kırarken genç acı içinde çığlık atıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 21 Eylül'de ülkede kısmi seferberlik ilan etmesinin ardından Ruslar panik içinde ülkeyi terk etmeye devam ediyor. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları sürerken, savaşın ortasında kalmak istemeyen Ruslar karayoluyla Gürcistan'a geçiyor.

Kısmi seferberlik ilanının ardından ülkeyi terk eden Ruslar, Rusya- Gürcistan sınırındaki "Yukarı Lars" Sınır Kapısında 14 kilometrelik araç kuyruğu oluşturdu. Sınır kapısındaki uzun kuyruk ve trafik nedeniyle bazı Rus vatandaşlarının Gürcistan'a geçişi yaklaşık 40 saat sürdü. Yukarı Lars Sınır Kapısındaki yoğunluk nedeniyle, Gürcistan karayolunu transit olarak kullanan ve aralarında Türkiye, Ermenistan ve birçok ülkenin bulunduğu yüzlerce tır saatlerce beklemek zorunda kaldı.

Öte yandan, Rus vatandaşları, vatanlarını terk etmelerinin ilk sebebinin savaş olduğunu gizlemiyor. Bazıları Gürcistan'da kalıp yaşamak için geldiklerini, diğer kısmı ise Gürcistan üzerinden farklı ülkelere gideceğini, oraya yerleşeceklerini ve ardından ailelerini de yanlarına alacaklarını söylüyor.

Seferberlik ilanından sonra birçok yerde protesto gösterileri de düzenlendi. Bunların yanı sıra kaçamayanlar ise savaşmamak için farklı yollar deniyor. Son yayınlanan videoda bir genç, merdiven basamaklarına ayağını uzattıktan sonra arkadaşına ayağını kırmasını söylüyor. Arkadaşı zıplayarak ayağına basıp ayağını kırıyor. Videoda gencin acı içinde kıvrandığı görülüyor.

Ukrayna Rusya Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title