Haberi Paylaş

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki çatışmalar ateşkese rağmen devam ediyor! Ölü sayısı 81'e yükseldi

Dünya Haberleri

Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki çatışmalar iki taraf arasında 16 Eylül'de ilan edilen ateşkese rağmen hız kesmiyor. Çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısı 81'e yükselirken, taraflar halen karşılıklı olarak birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

İki Asya ülkesi arasındaki sınır bölgesinde 14-16 Eylül tarihleri arasında çatışma çıkmıştı. İki gün boyunca iki komşu, tankların, topların ve insansız hava araçlarının kullanıldığı çatışmalar nedeniyle birbirlerini suçladı.

Kırgızistan 2 gün süren çatışmalarda kendi vatandaşları arasında ölenlerin sayısının 46'ya yükseldiğini duyurdu. Çatışma alanlarına yakın bölgelerde yaşayan 140 bin kişinin de tahliye edildiğini açıkladı. Ülkede bir günlük yas ilan edildi. Tacikistan ise çatışmalarda 35 vatandaşının öldüğünü bildirdi.

Rusya'nın araya girmesi ile iki taraf arasında 16 Eylül'de ateşkes ilan edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her iki tarafın liderleriyle telefon görüşmesi yaptı. Taraflar halen karşılıklı olarak birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçluyor.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Kırgızistan topraklarında meydana gelen olayların, Tacikistan Cumhuriyeti'nin Kırgızistan'a yönelik "önceden planlanmış kasıtlı silahlı saldırısı" olarak değerlendirildiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Tacik tarafının insanlık dışı eylemleri" sonucunda, Kırgız-Tacik sınırında bugün itibarıyla 46 Kırgızistan vatandaşının hayatını kaybettiği, 140 kişinin yaralandığı, yaklaşık 140 bin kişinin tahliye edildiği ve bölgede büyük maddi hasarın meydana geldiği ifade edildi.

Açıklamada, Tacik tarafının eylemlerinin, büyük çaplı bir devletler arası çatışmanın ortaya çıkmasına ve bir bütün olarak Orta Asya bölgesindeki durumun istikrarsızlaşmasına yol açabileceğine işaret edildi. Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların müzakere masasında yalnızca barışçıl yollarla ve siyasi ve diplomatik yöntemlerle çözülmesi gereği konusundaki değişmeyen tutumunu bir kez daha teyit etti.

Vladimir Putin Kırgızistan Tacikistan Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Batman Malatya:

Sömürgeciler aç kalmış. Paraya ihtiyaçları var. Nekadar kan o kadar silah demek. Onun için kaos olması lazım

Süleyman:

kırgızlar saf turk soyundandır, tacıkler ise gecınmesı zor saldırgan bır toplum o yuzden tacıklerı haksız goruyorum.

süleyman yaşar:

Müslümanları bir birine düşürmek ne kadar kolay. Zaten hepsi bir birinin kuyusunu kazmaya hazır. Tabi gayrimüslümler de kıyımı çekirdek çitleterek izliyor...Allah müslümanlara feraset versin..

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title