Haberler
BBC

Ivermektin: ABD'de Covid tedavisi için veteriner ilacı verilen dört mahkum dava açtı

Güncelleme:

Ivermektin küçük dozlarda insanlar için de parazit düşürücü olarak kullanılabiliyor.

ABD'nin Arkansas eyaletinde dört mahkum, Covid tedavileri sırasında kendilerine, ne olduğu söylenmeden, atlarda parazit düşürücü olarak kullanılan Ivermektin adlı ilacın verildiği suçlamasıyla dava açtı.

Ivermektin küçük dozlarda insanlar için de parazit düşürücü olarak kullanılabiliyor. Fakat sağlık yetkilileri bu ilacın Covid için kullanılmaması uyarısında bulunuyor.

Aşı karşıtları ve komplo teorilerine inananlar, Ivermektin'i Covid aşısına alternatif olarak sunuyor.

Washington Bölge Cezaevi'nde mahkumlara ilacı veren doktor kimseyi buna zorlamadığını söylüyor.

'Mahkumlar üzerinde deneme yapıldı'

Mahkumlar adına davayı açan Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ise geçen Ağustos'ta koronavirüse yakalandıktan sonra bu kişilere bazı ilaçlar verildiğini ve bunların vitamin, antibiyotik ve kortizon olduğunun söylendiğini belirtti.

ACLU'ya göre Ivermektin için hastaların rızasının alınmadı.

Edrick Floreal-Wooten, Jeremiah Little, Julio Gonzales ve Dayman Blackburn adlı mahkumlar Ivermektin aldıktan sonra görme bozuklukları yaşadıklarını, ishal olduklarını ve mide krampları geçirdiklerini söyledi.

ACLU'nun Arkansas şubesinden yapılan açıklamada "Hiç kimse - tutuklu bireyler dahil - kandırılmamalı ve üzerlerinde tıbbi deneyler yapılmamalı'' denildi.

Dava hapishane yönetimi, emniyet müdürlüğü ve ilacı veren doktor Robert Karas'a açıldı.

Dr. Karas, iddiaların ilk ortaya atıldığı Eylül ayında soruşturmayı yürüten yetkililere Kasım 2020'den beri hapishanedeki 254 kişiye Ivermektin verdiğini, bu dört mahkumda da aynı tedaviyi uyguladığını söyledi. Dr. Karas hastaları kandırmadığını ve kimseyi bu ilacı almaya zorlamadığını öne sürdü.

'Mucize ilaç'

ABD Gıda ve İlaç Dairesi geçen yıl Covid-19 için Ivermektin alınmaması uyarısında bulunmuştu.

2021 yazında ABD'de Ivermektin kullanımı artmıştı.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC'e göre aynı dönemde bu ilaçtan zehirlenme vakalarında da keskin bir artış görüldü.

Veterinerlerin atlarda kurtçuk tedavisi için kullandığı Ivermektin, insanlarda da belli parazitler ve bitler için reçete edilebiliyor.

Aşı karşıtlarının 'mucize ilaç' dedikleri Ivermektin bazı ülkelerde Covid tedavisi için kullanım onayı almıştı.

BBC

Koronavirüs Arkansas Mahkum Dünya Haberler

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

İspanya, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini resmen tanıdı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Gümrük ekiplerinden Mersin'de tarihi yakalama! 1 milyar TL'lik kaçakçılık önlendi

Bakmadan Geçme

İsrail'i destekleyen markalar hangileri? Türkiye'de satılan İsrail markaları tam liste İSKİ BARAJ DOLULUK ORANI 28 Mayıs | Baraj doluluk oranı yüzde kaç? İstanbul baraj doluluk oranı! 29 Mayıs Çarşamba günü toplu taşıma ücretsiz mi? 29 Mayıs'ta okullar tatil mi? Süleymaniye Camii Mimar Sinan'ın hangi eseri? Süleymaniye Camii ne zaman yapıldı, özellikleri neler? Süleymaniye Camii hakkında bilgiler… Mersin tavuğa tecavüz olayı ne, ne oldu? Tavuğa tecavüz eden kim, tutuklandı mı? ALMANYA-TÜRKİYE Milletler Ligi maçı ne zaman? Filenin Sultanlarının 2. Hafta maçları başladı mı? #127952 3 günde öldüren EBOLA VİRÜSÜ ne, nasıl bulaşır? Çinli bilim insanları geliştirdi! #129440 Zekât kimlere farzdır? Geçerli olmasının şartları nelerdir? Tavuğa tecavüz etti! Olay nerede oldu? Şahıs tutuklandı mı? TYT AYT 2024 DENEME SINAVI SONUÇLARI! #9997 YKS deneme sınavı sonuçları açıklandı mı, nereden öğrenilir? İşte sorgulama ekranı! Merdiven boşluğunda ipe asılı halde ölü bulundu! Olay ne, nerede oldu? FETÖ firarisi AKIN İPEK'İN YALISI satışa çıktı mı, ne kadar? Koza-İpek Holding'e ait BEYAZ KÖŞK ne kadara satılıyor, kaç TL? Vekâlet yoluyla hac yapılabilir mi? Şartları nelerdir? CRİSTİANO RONALDO GOL REKORU KIRDI! #129349 Ronaldo Suudi Ligi'nde kaç gol ile rekor kırdı? Cristiano Ronaldo kaç gol attı? #9917 27-31 MAYIS HALKA ARZ TAKVİMİ #128185 Bu hafta hangi şirketler halka arz olacak? #128185
Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

Çinli bilim insanları sahte Ebola virüsü geliştirdi! Bulaştığı kişileri 3 günde öldürüyor

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title