Haberler
BBC

İsrail, Al Jazeera'nın İsrail'deki yayınlarına son veriyor

Güncelleme:

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Katar merkezli TV kanalı Al Jazeera'nın İsrail'deki yayınlarına son verileceğini açıkladı. Kanalı "kışkırtıcılıkla" suçlayan Netanyahu, kararın oybirliğiyle alındığını belirtti. Al Jazeera ise kararı "suç" olarak nitelendirerek kınadı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Katar merkezli TV kanalı Al Jazeera'nın İsrail'deki yayınlarına son verileceğini açıkladı.

Netanyahu, kanalı “kışkırtıcılıkla” suçladı ve kabine kararının oybirliğiyle alındığını söyledi.

Al Jazeera ise kararı “suç” olarak niteleyerek kınadı.

Yabancı gazetecilerin Gazze'ye girişi yasak. Al Jazeera çalışanları ise sahada görev yapan muhabirlerden bazılarını oluşturuyor.

İsrailli yetkililer yıllardır kanalı İsrail karşıtı taraf tutmakla suçluyor. Hamas’ın İsrail’e yönelik 7 Ekim’deki saldırılarının ardından bu yöndeki eleştiriler de yoğunlaştı. Bu saldırılarda bin 200 kişi öldü, 250’den fazla da kişi rehin alındı.

İsrail ise bunun ardından Gazze Şeridi’ne yönelik büyük bir yıkıma neden olan saldırılar başlattı. İsrail ordusu bu saldırılarda çoğunluğu çocuk ve kadın olmak üzere 34 binden fazla insanın öldürdü. Gazze Sağlık Bakanlığı, 78 binden fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

İsrailli yetkililer Al Jazeera’nin Hamas ile yakın ilişkileri olduğunu söylüyor, ancak kanal bunu şiddetle reddediyor.

Geçen ay İsrail parlamentosunda, hükümete savaş sırasında ulusal güvenliği tehdit ettiği düşünülen yabancı yayın kuruluşlarını geçici olarak kapatma yetkisi verildi.

İletişim Bakanı Shlomo Karhi yasağın “derhal yürürlüğe gireceğini” söyledi.

Kararın her 45 günde bir yeniden onaylanması gerekiyor.

Karara göre, ofislerin kapatılması, web sitesinin yayınına son verilmesi ve ekipmana el konulması da söz konusu olabilir.

Al Jazeera’nın merkezinin bulunduğu Katar, İsrail ile Hamas arasında yaklaşık yedi aydır süren ateşkes görüşmelerinde arabuluculuk yapıyor. Katar'ın aracılık ettiği önceki görüşmeler geçici bir ateşkes ve 105 İsrailli rehinenin serbest bırakılmasıyla sonuçlanmıştı.

Kanal İsrail'i personelini kasıtlı olarak hedef almakla suçlamıştı.

Aralarında Al Jazeera Gazze Büro Şefi Wael Al-Dahdouh'un oğlu Hamza Al-Dahdouh'un da bulunduğu gazeteciler İsrail saldırılarında öldürüldü. İsrail gazetecileri hedef aldığını reddediyor.

Kanal, yasağın ardından Pazar günkü yaptığı açıklamada, “İsrail'in gazetecileri öldürerek ve tutuklayarak işlediği suçları örtbas etmek için özgür basını bastırması bizi görevimizi yapmaktan alıkoymadı” dedi.

BBC

İsrail Katar Uluslararası İlişkiler Medya Politika Dünya Güncel Haberler

Genelevde kimlik soran güvenlik görevlisini silahla vurdu

Genelevde kimlik soran güvenlik görevlisini silahla vurdu

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

Dondurmacıdan 1500 liralık hesaba isyan eden turistlere: Bana dokunursan 40 adamı karşında bulursun

1 ay önce ailesini katledip intihar eden polisle ilgili bomba Olcay Kılavuz ve Sinan Ateş iddiası

1 ay önce ailesini katledip intihar eden polisle ilgili bomba Olcay Kılavuz ve Sinan Ateş iddiası

Bakmadan Geçme

Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 12 Haziran Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? Resmi Gazete bugün (12 Haziran) kararları neler? Resmi Gazete atama kararları 2024! Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 12 Haziran dün gece deprem mi oldu? Filenin Sultanları maçı ne zaman 12 Haziran Çarşamba? Süper Lig ne zaman başlıyor 2024-25? #9917 Steam çöktü mü? 12 Haziran Çarşamba Steam sorun mu var? Karne tebrik mesajları, en güzel karne tebrik mesajları nelerdir? 2024 en güzel karne tebrik mesajları. 12 Haziran Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? Örnek karne görüşleri 2024! Öğretmenler için karne görüşleri örnekleri nelerdir? Karne görüşü örnekleri 2024! Karne görüşü ne yazılır? Öğretmen karne görüşleri örnekleri! 12 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 12 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 12 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 12 Haziran AFAD ve Kandilli deprem listesi! 12 Haziran Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 12 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi!
CHP Sözcüsü Yücel'den Ömer Çelik'e: Belediyelerle ilgili nefret söyleminin görüşmede konuşulduğunu teyit edemiyoruz

CHP Sözcüsü Yücel'den Ömer Çelik'e: Belediyelerle ilgili nefret söyleminin görüşmede konuşulduğunu teyit edemiyoruz

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title